Με το συνήθη ύποπτο, Κώστα Μήτρογλου, να σκοράρει ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα (1-0) από το «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο έλληνας επιθετικός όπως και πέρσι με τον Πανιώνιο έτσι και φέτος με τον Ατρόμητο, «εκτέλεσε» τον Άρη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε ο Αρης λόγω της ανόητης αποβολής του Σολτάνι

Τα αρχικά πλάνα
Ο Σάκης Τσιώλης ξεκίνησε το ματς με τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, το Νέτο στο δεξί άκρο της άμυνας, τους Λαζαρίδη και Ντίκο κεντρικό δίδυμο και το Μίτσελ στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής. Στη μεσαία γραμμή ο Τόχα με το Φατί ήταν τα δυο κεντρικά χαφ, ο Καπετάνος στο αριστερό άκρο, ο Σολτάνι στο δεξί και ο  Σέζαρεκ με τον Καστίγιο επιθετικό δίδυμο σε ένα κλασικό 4-4-2
Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια το Σκόνδρα δεξί μπακ, τους Τόμας και Φυτανίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο και το Γιαννούλη αριστερά. Στη μεσαία γραμμή σε ρόλο αμυντικού μέσου ήταν ο Ζουέλα με τον Τάτο και τον Πίτου Γκαρσία μπροστά του, τον Επστάιν στο αριστερό άκρο, τον Καραγκούνη στο δεξί και τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης στο κλασικό 4-3-3.

Γκολ από το συνήθη ύποπτο
Από την αρχή του παιχνιδιού ο Ατρόμητος πάταγε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και από νωρίς έδειξε τις προθέσεις του.
Στο 8ο λεπτό ο Γκαρσία με κάθετη μπαλιά βρήκε το Μήτρογλου ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ μερικά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι

Στο 16ο λεπτό ο Καστίγιο με ατομική προσπάθεια πέρασε και τον Ιτάνζ αλλά στη συνέχεια βγήκε πολύ πλάγια θέση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να σουτάρει και να χαθεί η ευκαιρία για τους κίτρινους
Στο 18ο λεπτό ο δήμιος του Άρη ξαναχτύπησε δίνοντας το προβάδισμα στον Ατρόμητο
 Ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Άρη και ο αμαρκάριστος Μήτρογλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη γράφοντας το 0-1.
Η συνέχεια του πρώτου μέρους άνηκε εξολοκλήρου στον Ατρόμητο ο οποίος ηταν πολύ καλύτερος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ.
Αρχικά στο 26′ με το Μήτρογλου να πλασάρει αδύναμα και τον Ντίκα να διώχνει και  στη συνέχεια με τον Πίτου Γκαρσίας στο 31ο λεπτο.

Ο Σκόνδρας έπιασε σέντρα σουτ από τα δεξιά, ο Σηφάκης έδιωξε αυτή κατέληξε στον Γκαρσία ο οποίος με ατομική προσπάθεια “άδειασε” τρεις αμυντικούς του Άρη, έφτασε απέναντι από το Σηφάκη ο οποίος με τα πόδια εξουδετέρωσε το πλάσε του Ισπανού.
Τρία λεπτά αργότερα ο Αρης έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Νέτο εκτέλεσε φάουλ περίπου πέντε μέτρα εξω από την περιοχή του Ατρομήτου, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ιτάνζ.
Ο Άρης πίεζε ο Ατρόμητος έβρισκε πολλά κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε χωρίς κάτι άλλο σημαντικό, ήρθε η ανόητη ενέργεια του Σολτάνι στις καθυστερήσεις να αλλάξει τις ισορροπίες. Ο Γαλλοαλγερινός ποδοσφαιριστής χτύπησε με την μπάλα στο πρόσωπο τον Επστάιν με αποτέλεσμα να δει απ ευθείας κόκκινη από το Σπάθα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το γηπεδούχο Αρη να έχει διπλό μειονέκτημα καθώς και στο σκορ βρισκόταν πίσω αλλά και  συνέχιζε το ματς με 10 παίκτες
Ο Ατρόμητος ξεκίνησε και πάλι δυνατά και στο 50′ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Τάτο να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή του Σηφάκη, αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ.
Όσο περνούσε η ώρα ο Ατρόμητος οπισθοχωρούσε ανεξήγητα και αδικαιολόγητα και ο Άρης άρχισε να βρίσκει χώρους και πίεζε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς όμως να έχει κάποιες σημαντικές ευκαιρίες στο ενεργητικό του.
Στο 76ο λεπτό ο Καπετάνος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσέζαρεκ πετάχτηκε μέσα στην μικρή περιοχή δεν έβαλε όμως καλα το σώμα του και η κεφαλιά που έπιασε έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ
Ο Άρης συνέχισε να πιέζει όμως δεν μπορούσε να απειλήσει παρά μόνο με στημένες φάσεις που προκαλούσαν σύγχυση στην άμυνα.
Στο 88ο λεπτό ο Μητρογλου σε μια κόντρα επίθεση του Ατρόμητου μπήκε μέσα στην περιοχή του Άρη σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε
Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά καλή στιγμή στο ματς με τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Δείτε τι είπαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης και της κάμερας της Nova στους Παναγιώτη Στεφάνου και Αποστόλη Λάμπου οι Μιχάλης Γιαννίτσης και Γιώργος Μακρής.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90+6′ Λήξη αγώνα

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

89′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Άρη, ο Ντίκο άφησε τη θέση του στον Πρίττα

88΄Σουτ του Μήτρογλου μέσα από την περιοχή, ο Σηφάκης μπλόκαρε την μπάλα

84΄Κίτρινη κάρτα στον Ιτάνζ για καθυστέρηση

78′ Στη θέση του Μίτσελ πέρασε ο Τοπούζης για τον Άρη

77΄Εκτέλεση κόρνερ του Καπετάνου από δεξιά, ο Σέζαρεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

73΄ Κλείνουν οι αλλαγές για τον Ατρόμητο, ο τραυματίας Γκαρσία άφησε τη θέση του στον Δημούτσο

66′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο, στη θέση του Τάτου πέρασε ο Σφακιανάκης

63΄Κίτρινη κάρτα στον Φατί για φάουλ πάνω στον Γιαννούλη

58′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο, αντί του Καραγκούνη ο Μπέλιτς

49′ Ο Τάτος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα άουτ

47΄ Σουτ του Τάτου έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ

46′ Έναρξη του Β’ ημιχρόνου

45+3′ Λήξη του Α’ ημιχρόνου

45+3′ Κίτρινη στον Σέζαρεκ για διαμαρτυρία

45+2′ Κίτρινη και στον Επστάιν για φάουλ

45+1′ Απευθείας κόκκινη στον Σολτάνι που χτύπησε τον Επστάιν στο πρόσωπο με την μπάλα

45′ Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

37′ Σουτ του Καπετάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε απελπιστικά άουτ

35΄ Άστοχη κεφαλιά του Τόμας μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

34′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ

31′ Σέντρα σουτ του Σκόνδρα από τα δεξιά ο Σηφάκης έδιωξε την μπάλα που στη συνέχεια κατέληξε στον Γκαρσία ο οποίος με ατομική προσπάθεια “άδειασε” δυο αμυντικούς του Άρη, επιχείρησε το σουτ από κοντινή απόσταση αλλά ο Σηφάκης απέκρουσε

28΄ Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, στη θέση του Τόχα πέρασε ο Κασναφέρης

27΄Ο Σολτάνι επιχείρησε το βολέ από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ

26΄ Κάθετη του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο Μήτρογλου επιχείρησε το σουτ αλλά ο Ντίκο κατάφερε να διώξει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος

22΄Αδύναμο σουτ του Τάτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Σηφάκης μάζεψε

19΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 0-1. Ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Άρη εκεί ο αμαρκάριστος Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του

16΄ Ατομική προσπάθεια του Καστίγιο που πέρασε τον Ιτάνζ αλλά στη συνέχεια βγήκε σε πλάγια θέση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να σουτάρει και να επιχειρεί μια άστοχη σέντρα

9΄Κάθετη του Γκαρσία, ο Μήτρογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και μερικά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι