Ολυμπιακός: Το “καμπανάκι” των τελευταίων λεπτών

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός δέχτηκε γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας την καλύτερη φετινή του εκδοχή, αγγίζοντας τη νίκη στο σπίτι του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος Παναθηναϊκού, για να δεχτεί το γκολ στην εκπνοή. Το γκολ προήρθε από μια αμφισβητούμενη φάση μεταξύ Άβιλα και Ιωαννίδη, ενώ οι “πράσινοι” όπως ήταν φυσικό είχαν δώσει τα πάντα στα τελευταία λεπτά για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός δέχεται κρίσιμο γκολ στο τέλος ενός παιχνιδιού. Συνολικά είναι οκτώ τα ματς στα οποία οι “ερυθρόλευκοι”, είτε ηττήθηκαν, είτε ισοφαρίστηκαν μετά το 80ο λεπτό, σε σύνολο 23 αναμετρήσεων σε Ελλάδα και Ευρώπη. Προφανώς είναι κάτι που γνωρίζει ο Μίτσελ και το επιτελείο του, ενώ σημαντικό ρόλο παίζει και η αδυναμία του Ολυμπιακού στο κομμάτι των φυσικών δυνάμεων απ’ τα μέσα των δευτέρων ημιχρόνων και μετά. Σε ό,τι αφορά βέβαια το χθεσινό ματς, ο Ισπανός τεχνικός με τις προσθήκες του Ελ Αραμπί και του Βρουσάι στο 75′ τόνωσε τους Πειραιώτες σε βαθμό που οδήγησε στο γκολ του Μπιέλ στο 84′. Ωστόσο το τελικό 1-1 και πάλι στην εκπνοή δεν αφήνει αδιάφορο τον Ισπανό τεχνικό.