Άρης-Ντόρντρεχτ 0-0: «Διπρόσωπος» αλλά σε καλό δρόμο… (highlights)

Ο Άρης έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Ντόρντρεχτ, σε φιλικό που διεξήχθη στο Ζιστ, στο προπονητικό κέντρο της Εθνικής Ολλανδίας.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν δύο πρόσωπα, ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στην επανάληψη.
Σε κάθε περίπτωση πάντως ο Άκης Μάντζιος είδε πολλά πράγματα, έκανε αλλαγές και δοκιμές και σίγουρα έβγαλε πολύτιμα συμπεράσματα.

Κακό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη
Στο πρώτο μέρος ο Άρης δεν πήρε καλό βαθμό. Πολλά λάθη στην άμυνα, κακές μεταβιβάσεις, με τον Μάντζιο να βάζει ουκ ολίγες φορές τις φωνές. Οι κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και δέχτηκαν αρκετή πίεση από τους αντιπάλους τους.

Στο 8’ όμορφη ενέργεια και μπάσιμο από τον Οσουντίνα αλλά η άμυνα του Άρη απομάκρυνε.
Ο Άρης απείλησε στο 19’ όταν την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάρντο, απομάκρυνε με τις γροθιές ο Λίαμ.

Η Ντόρντρεχτ έφτασε κοντά στο γκολ στο 29’ αλλά η κεφαλιά του Χάιν να φεύγει άουτ.

Η «απάντηση» του Άρη ήταν άμεση με σουτ του Σίστο στην κλειστή γωνία, αλλά ο Λίαμ απέκρουσε.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρντρεχτ με τον Οσουντίνα να βγαίνει μόνος στην περιοχή αλλά τον Κουέστα να σώζει.
Η φάση ξεκίνησε από φάουλ για τον Άρη που δεν υποδείχτηκε με αποτέλεσμα με την λήξη του ημιχρόνου ο Μάντζιος να δεχτεί κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες.

Καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Μάντζιος έβαλε άμεσα Φετφατζίδη, Ζουλς, Σαβέριο και Ζαμόρα και ο Άρης μπήκε σαφώς καλύτερα στην επανάληψη.
Στο 47’ από κόρνερ του Φετφαζτίδης ο Ρόουζ έπιασε κεφαλιά αλλά ο Σλάις απομάκρυνε.

Μια σέντρα Μοντόγια στο 75’ ο Πάρντο δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα από καλή θέση.

Μεγάλη ευκαιρία στο 76’ με τον Φετφατζίδη να βγάζει μέσα στην περιοχή για τον Σουλειμάνοφ αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

Στο 85’ ο Ινόκε μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε το σουτ του.

Άρης: Κουέστα, Φατόρε (69’ Μοντόγια), Ρόουζ, Μπράμπετς (58’ Βέλεθ), Παναγίδης (46’ Ζουλ), Μεμέτογλου (46’ Σαβέριο), Πάρντο (83 Σεβαστίδης), Μανού Γκαρθία (Ζαμόρα), Σίστο, Σουλεϊμανοφ (79’ Αγοραστός), Μορόν (46’ Φετφατζίδης).
Ντόρντρεχτ:Μπόσιν, Βαλκ, Χίλτον, Αμούζου (83 Σούντεριξ), Σλάις, Σεβντού, Οσουντίνα (72’ Τιερίνεν), Χάεν, Σέιν, Φαν Βιάνεν, Εμπεμπά.