Παρά την όχι και τόσο καλήτου εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη από τη Λιβαδειά με τα γκολ των Καμαρά (86') και Σβαμπ (90+2' πεν.). Χάρη σε αυτή απολαμβάνει πλέον και τη μοναξιά της κορυφής!

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να… έπαιξε με την τύχη του, όμως εν τέλει κατάφερε να φύγει με τη νίκη κορυφής από την έδρα του Λεβαδειακού, επικρατώντας 2-0 με δύο γκολ στο τέλος του ματς.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν κυνικοί, καθώς παρά τη… μέτρια εμφάνισή τους έφτασαν στο τρίποντο με τα γκολ των Καμαρά (86’) και Σβαμπ (90+2’ πεν.).

Από την άλλη, οι Βοιωτοί συνεχίζουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και μετά την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν αλλιώς, αν ο Μπάλσι είχε ευστοχήσει στο πέναλτι του 70ου λεπτού…

Λίγα πράγματα…

Κακό ήταν το πρώτο κομμάτι του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποια καλή στιγμή. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο μισάωρο (!) για τον Λεβαδειακό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόκαϊ να περνάει άουτ. Αμέσως μετά, η κεφαλιά του Ρόμο πέρασε έξω. Από την απέναντι πλευρά, στην κορυφαία τους επιθετική δημιουργία στο 45λεπτο, ο Τισουντάλι στο 35’ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά!

Η τελευταία και καλύτερη φάση του ημιχρόνου, ήρθε για τους γηπεδούχους στο 40’. Ο Ζίνι έκλεψε την μπάλα από τον Μπακαγιόκο έξω από την περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βεργέτη για την ανάπαυλα…

«Λύτρωση» στο φινάλε!

Λίγο καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, με το γύρισμα του Βιεϊρίνια στο 51’ να περνάει ανεκμετάλλευτο, καθώς κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας. Όμως, ο Λεβαδειακός αμυνόταν εξαιρετικά και δεν απειλούταν μέχρι και το 61’, όταν ο Γκαραβέλης πρόλαβε τον Τάισον και εν συνεχεία έπιασε το σουτ του Γκόμες!

Στο 68’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τους γηπεδούχους, μετά και την on field εξέταση της φάσης, στην οποία ο Γκόμες έσπρωξε τον Γιαννιώτα προ του Κοτάρσκι. Αλλά ο Μπάλσι που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ!

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο την πίεση, με τον Λουτσέσκου να ολοκληρώνει τις αλλαγές του! Και δύο εξ αυτών, στο 86’, έδωσαν τη λύση! Από σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Καμαρά και έκανε το 1-0, λυτρώνοντας ουσιαστικά την ομάδα του. Ακολούθως, στο 90+2′, ο Σβαμπ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Κωνσταντέλιας για χέρι του Λιάγκα.

Έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν, έστω και δύσκολα, στο τρίποντο κορυφής…