Ο αγώνας με τα περισσότερα γκολ

Η επίτευξη γκολ στις αναμετρήσεις ΑΕΚ και Άρη αποτελεί παράδοση, καθώς στη συντριπτική πλειοψηφία των αγώνων υπάρχει σκορ.

Η αναμέτρηση στην οποία επετεύχθησαν τα περισσότερα τέρματα έγινε τον Μάιο του 1981στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Η «Ένωση» προηγήθηκε με τον Μανώλη Κώττη στο 23’ και ο Άρης απάντησε με δύο γκολ του Ντίνου Κούη παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 54 ο Θωμάς Μαύρος ισοφάρισε και ένα λεπτό αργότερα ο Νίκος Χατζηαντωνίου έδωσε νέο προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.
Στο 56ο λεπτό ήρθε η άμεση απάντηση με γκολ του Μουσούρη και ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ με 4-3 την ΑΕΚ. Το τελικό και άκρως εντυπωσιακό 4-4 διαμόρφωσε ο Γιώργος Ζήνδρος στο 86ο λεπτό του αγώνα.