Νίκησε ο Αρης, φωνάζει η Κέρκυρα

Ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ στο 34' έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" και ο Πορτίγια στο 94' έδωσε.. διάσταση στη νίκη 2-0 του Αρη στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα

Ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ στο 34′ έλυσε (2-0) τον “γόρδιο δεσμό” και ο Πορτίγια στο 94′ έδωσε.. διάσταση στη νίκη 2-0 του Αρη στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Στο 92′ ακυρώθηκε κανονικό γκολ της Κέρκυρας, που πέτυχε ο Παρασκευαίδης.

Το παιχνίδι δεν έκρυβε έντονες συγκινήσεις για τους οπαδούς των δυο ομάδων που το παρακολούθησαν (στις εξέδρες του «Κλεάνθης Βικελίδης» βρέθηκαν και οπαδοί της Κέρκυρας). Καλύτεροι οι «κίτρινοι» στο πρώτο 45λεπτο ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Τσέζαρεκ.

Η Κέρκυρα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ευκαιρία σαν αυτή που έχασε στο 11΄με τον Επστάιν δεν της ξαναπαρουσιάστηκε. Αυτή ήταν μόλις η 3η νίκη του ʼρη στους 7 εντός έδρας αγώνες του στο φετινό πρωτάθλημα.

Με την επιστροφή του Κόκε από την ολιγοήμερη άδεια που του είχε δοθεί ο Κούπερ μπόρεσε να επαναφέρει το σχήμα 4-4-2 στον ʼρη. Λόγω της απουσίας του (τραυματία) Χαβίτο ο Αργεντινός τεχνικός χρησιμοποίησε το Νέτο στη θέση του δεξιού χαφ και παρέταξε την ομάδα του με 9 ξένους.

Από την άλλη πλευρά ο Μπάμπης Τεννές, στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων περιέλαβε στην 11αδα του τρεις ανασταλτικούς μέσους (Στολτίδη, Μακρή, Παρασκευαίδη) δίνοντας εντολή στον τελευταίο να έχει τα μάτια του. δεκατέσσερα πάνω στον Κόκε.

Παρά την . πολυκοσμία στα μετόπισθεν της Κέρκυρας ο Αρης πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να απειλεί το τέρμα του Κωνσταντόπουλου, ο οποίος σημειωτέον είχε νιώσει ενοχλήσεις στην προθέρμανση αλλά έσφιξε τα δόντια και αγωνίστηκε.

Αντίθετα, η Κέρκυρα έφτασε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο συνήθης εύστοχος σε αυτές τις περιπτώσεις, Επστάιν αστόχησε στο τετ α τετ με τον Σηφάκη (9΄). Το γεγονός αυτό ταρακούνησε τους «κίτρινους», και τους έκανε να εντείνουν τις προσπάθειές τους.

Στο 34΄ η έμπνευση του Κούπερ να εναλλάσσουν θέσεις οι Νέτο και Κόκε αποδείχτηκε φαεινή, αφού ο Βραζιλιάνος, που είχε τρυπώσει στην περιοχή, αξιοποίησε την μακρινή μπαλιά του Βαγγέλη και έδωσε την ευκαιρία στον Τσέζαρεκ να σκοράρει.

Ο Νέτο στο 37΄ έδωσε την ευκαιρία στον Κόκε να σπάσει την κακοδαιμονία που τον κυνηγάει από τον περασμένο Απρίλη αλλά ο Ισπανός την σπατάλησε και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Αρη να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τεννές άλλαξε αμοιβαία πτέρυγες στους Επστάιν, Καλατζή, η Κέρκυρα «βγήκε από το καβούκι» της και με τους Στολτίδη, Επστάιν δημιούργησε δυο φάσεις στα πρώτα λεπτά. Ο Κούπερ θέλοντας να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση έριξε (59΄) στον αγώνα τον γρήγορο Ρουίζ αντί του Τσέζαρεκ.

Λίγα λεπτά αργότερα (65΄) ο Τεννές για να φρεσκάρει την επίθεσή του αντικατέστησε τον Τσίγκα με τον Φλαβίνιο ενώ στο τελευταίο 15λεπτο αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα βάζοντας τον Γιάντση στη θέση του Στολτίδη. Όμως ο ʼρης κράτησε μάλλον εύκολα ανέπαφη την εστία του.

Θα μπορούσε μάλιστα να τελειώσει το ματς τέσσερα λεπτά νωρίτερα αν ο Ρουίζ σκόραρε μόνος απέναντι στον Κωνσταντόπουλο στο 90΄. Ένα λεπτό αργότερα δεν μέτρησε γκολ, που πέτυχε ο Παρασκευαίδης γιατί ο βοηθός είχε υποδείξει κακώς τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ.

Στην εκπνοή ο Πορτίγια διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έκανε τη νίκη του Αρη πιο. καθαρή.

Η εξέλιξη του αγώνα
1′ Εναρξη αγώνα
8′ Σέντρα Βαγγέλι από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Τσέζαρεκ και κατέληξε στην αγκαλιά του Κωνσταντόπουλου
9′ Κόρνερ Κάλβο από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Μίσελ στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
11′ Αντεπίθεση της Κέρκυρας, ο Τσίγκας έβγαλε μόνο του τον Επστάιν απέναντι από τον Σηφάκη, ωστόσο ο Γερμανός με πλασέ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
20′ Σέντρα Βαγγέλι από τα δεξιά, ο Μαϊστόροβιτς νίκησε στον αέρα τον Τσέζαρεκ και με το κεφάλια έστειλε την μπάλα κόρνερ, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε άουτ
24′ Σέντρα Ναφτί από αριστερά, κεφαλιά του Λαζαρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ
26′ Σουτ Κάλβο από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
28′ Αντεπίθεση της Κέρκυρας, ο Γκουστάβο σέντραρε από δεξιά, ο Τσίγκας δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα ο Σηφάκης να μπλοκάρει
33′ Μακρινό σουτ του Καλαντζή, ο Σηφάκης μπλόκαρε εύκολα
34′ 1-0 ΓΚΟΟΟΛ Ο Βαγγέλι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νέτο στο δεύτερο δοκάρι με το κεφάλι πάσαρε στον Τσέζαρεκ, ο οποίος από κοντά με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
35′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Πορτίγια στη θέση του Κάλβο
38′ Ο Κόκε αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι επιχείρησε το γυριστό σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
42′ Σουτ Τσέζαρεκ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου