Με το δεξί ο Ατρόμητος (video)

Ο Ατρόμητος επικράτησε εύκολα της Λάρισας με 3-0 για τη 16η αγωνιστική και πρώτη του δεύτερου γύρου της Σούπερ Λιγκ.

Ποδαρικό με το δεξί στο 2011 έκανε ο Ατρόμητος, που επικράτησε της Λάρισας 3-0 στο Περιστέρι. Με δύο γρήγορα γκολ, οι “κυανόλευκοι” έφτασαν εύκολα στη δεύτερη φετινή εντός έδρας νίκη τους και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στους φιλοξενούμενους. Οι “βυσσινί” παρουσίασαν το ίδιο κακό πρόσωπο με αυτό των προηγούμενων εβδομάδων, γνώρισαν μια δίκαιη ήττα και παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έπαιξε κατά διαστήματα αρκετά ωραίο ποδόσφαιρο, με πρωταγωνιστή τον Ανρί Καμαρά, ο οποίος δεν σκόραρε, αλλά έκανε. άνω-κάτω την άμυνα της ΑΕΛ και σκόρερ τους Νάστο, Σαγκανόφσκι και Σαρμιέντο.

Ο Περόνε στην κορυφή
Ο Γιώργος Δώνης διατήρησε το ίδιο σύστημα, 4-3-3, στην ομάδα του, με τον Ατρόμητο να παρουσιάζεται, ωστόσο, πιο επιθετικός χάρη στην παρουσία του Εμάνουελ Περόνε στην αρχική 11άδα. Ο Αργεντίνος πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης, με τον Καμαρά να μετακινείται στα αριστερά και τον Σαγκανόφσκι. Την αμυντική τετράδα των γηπεδούχων αποτελούσαν οι Νάστος, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα και Μελισσάς, ενώ στα χαφ ο Τάτος είχε οργανωτικό ρόλο και οι Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης πιο αμυντικά καθήκοντα.

Ο Γιόρν Άντερσεν από την άλλη παρέταξε τους “βυσσινί” με παρόμοιο σύστημα και επιθετική τριπλέτα τους Σίμιτς, Μπλάζεκ, Τσιμπάμπα. Κολοβέτσιος, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Βενετίδης ήταν οι τέσσερις στα μετόπισθεν, με αμυντικό μέσο τον Ιγκλέσιας, κοντά του τον Πούρι και λίγο πιο προωθημένο τον Κανόμπιο.

Γκολ από τα… αποδυτήρια
Tο παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καμαρά σέντραρε από αριστερά, ο Περόνε με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Νάστο μόνο του απέναντι στον Αμπάρη και ο 30χρονος αμυντικός πλάσαρε εύστοχα από διαγώνια θέση στην περιοχή. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Νάστου με τη φανέλα του Ατρόμητου, που είχε να σκοράρει σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος από τον Δεκέμβριο του 2002 και τον αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (1-1).

Ο Ατρόμητος είχε πραγματοποιήσει το τέλειο ξεκίνημα, την ώρα που τα πόδια των φιλοξενούμενων φάνηκαν να “κόβονται”. Οι Περιστεριώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 15′ διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα και κεφαλιά του Σαγκανόφσκι. Το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του Πολωνού στη Σούπερ Λιγκ “σκότωσε” τη Λάρισα, που παραδόθηκε, αλλά “γλίτωσε” το τρίτο τέρμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Καμαρά αναστάτωνε συχνά-πυκνά την άμυνα των “βυσσινί” και στο 42′ έχασε μοναδική ευκαιρία από τη μικρή περιοχή, ενώ ο Περόνε προτίμησε να κάνει το κάτι παραπάνω σε δύο περιπτώσεις.

Αλλαγές στο ημίχρονο
H δεξιά πλευρά της άμυνας της Λάρισας ήταν και αυτή που παρουσίαζε τα μεγαλύτερα προβλήματα στο πρώτο μέρος, με τον Καμαρά να κάνει. ότι θέλει τον Κολοβέτσιο και τον Άντερσεν να αντικαθιστά στην ανάπαυλα τον νεαρό με τον Ιμπαχίμ Ταλ. Αλλαγή στο ημίχρονο έκαναν και οι γηπεδούχοι, με τον Σαρμιέντο να περνάει στη θέση του Τάτου, αφού ο Γιώργος Δώνης ήθελε περισσότερη πίεση και δυνάμεις στο χώρο του κέντρου.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν τους διαδρόμους για την εστία του Μιχαηλίδη. Αντίθετα, ο Ατρόμητος μετά την είσοδο του “φρέσκου” Σαρμιέντο, αλλά και του Καραγκούνη στον αγωνιστικό χώρο λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας, ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και γινόταν σε αρκετές φάσεις απειλητικός.

Διαστάσεις θριάμβου
Η Λάρισα έχασε μια καλή ευκαιρία να μειώσει στο 70′, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαηλίδη μετά το σουτ του Βενετίδη με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, αλλά γενικότερα δεν έδειχνε ικανή να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης. Στο 82′ δε, οι «βυσσινί» δέχθηκαν το αναμενόμενο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού τρίτο γκολ και αποδέχθηκαν την ήττα. Μετά από σέντρα του Μελισσά, την αρχική προσπάθεια του Σαγκανόφσκι και την απόκρουση του Νταμπίζα, η μπάλα έφτασε στον Σαρμιέντο, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Περιστερίου
Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Καρσιώτης (Κορίνθου)
4ος διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)

Η εξέλιξη του αγώνα:
1′: Έναρξη της αναμέτρησης.
1′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ονειρεμένο ξεκίνημα για τον Ατρόμητο, που παίρνει το προβάδισμα στο 1ο λεπτό με πλασέ του Νάστου από διαγώνια θέση μετά από σέντρα του Καμαρά και κεφαλιά πάσα του Περόνε.
5′: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αντίπαλους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ.
14′: Ο Καμαρά πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κολοβέτσιου και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Αμπάρης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απόκρουσε, ενώ ο Ταυλαρίδης προ του Περόνε έδιωξε σε κόρνερ
15′: ΓΚΟΟΟΛ (2-0): Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Σαγκανόφσκι πήδηξε σχεδόν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη, ο οποίος δεν κατάφερε να διώξει
24′: Σουτ Ιγκλέσιας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι χωρίς να ανησυχήσει ο Μιχαηλίδης
30′: Ο Ταυλαρίδης γύρισε επικίνδυνα την μπάλα στον Αμπάρη, ο οποίος πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε προ του Περόνε
34′: Σουτ Κανόμπιο από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Μιχαηλίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε
42′: Ο Μελισσάς έκλεψε από του Πούρι, και τροφοδότησε από τα αριστερά τον Καμαρά, ο τελευταίος έφτασε μέχρι τη μικρή περιοχή και επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων
45′: Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′: Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
46′: Ο Σαρμιέντο στη θέση του Τάτου
46′: Ταλ στη θέση του Κολοβέτσιου
52′: Σουτ Σίμιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Μιχαηλίδη
55′: Η Λάρισα έχει την υπεροχή στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου
57′: Ο Περόνε έβαλε ωραία στην πλάτη του Νταμπίζα και επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σαγκανόφσκι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα
57′: Σέντρα Μελισσά από αριστερά, ο Σφακιανάκης επιχείρησε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
59′: Ο Κουζέν στη θέση του Ιγκλέσιας
60′: Κίτρινη στον Μαρσέλο Ολιβέιρα επειδή έδιωξε την μπάλα ενώ είχε σφυρίξει ο διαιτητής
62′: Ο Καραγκούνης στη θέση του Περόνε
65′: Ο Ατρόμητος έχει ισορροπήσει και επισκέπτεται συχνά την περιοχή ου Αμπάρη
69′: Ο Βενετίδης από αριστερά σύγκλινε και  επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
74′: Ο Μετίν στη θέση του Σίμιτς
78′: Τα γεμίσματα των παικτών της Λάρισας αποτελούν εύκολη λεία για τους αμυντικούς του Ατρομήτου, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούν ανεπιτυχώς να βγουν στην αντεπίθεση
82′: ΓΚΟΟΟΛ (3-0): Σέντρα Μελισσά από τα αριστερά, ο Σαγκανόφσκι με το κεφάλι επιχείρησε να απειλήσει, ο Αμπάρης έδιωξε και ο Σαρμιέντο με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
86′: Ο Καραλής στη θέση του Καμαρά
88′: Ο Ταλ γύρισε από τα δεξιά, ο Μαρσέλο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και ο επερχόμενο Κουζέν αν και αιφνιδιάστηκε επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση, στέλνοντας τη “στρογγυλή θεά” πάνω από το δοκάρι
90′: Ο Καραλής κατέβασε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, έφτασε μέχρι την περιοχή και επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Τάτος (46′ Σαρμιέντο), Σαγκανόφσκι, Καμαρά (86′ Καραλής), Περόνε (62′ Καραγκούνης)
Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Σαρμιέντο, Σαμπού, Μπρίτο, Αναστασάκος, Καραγκούνης, Καραλής
ΑΕΛ (Γιόρν Άντερσεν): Αμπάρης, Κολοβέτσιος (46′ Ταλ), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Βενετίδης, Ιγκλέσιας (59′ Κουζέν), Κανόμπιο, Σίμιτς (74′ Μετίν), Τσιμπάμπα, Μπλάζεκ, Πούρι
Στον πάγκο: Τσοντοφάλσκι, Κουζέν, Μετίν, Βελάσκο, Κατσιαρός, Ταλ, Σιατραβάνης