Συνεχίζει ακάθεκτος! (video)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό προκειμένου να φτάσει στη νίκη με 2-0 μέσα στην Κέρκυρα και να επαναφέρει τη διαφορά από το δεύτερο στη βαθμολογία Παναθηναϊκό στους +5 βαθμούς.

Το αυτογκόλ του Τσίγκα και το ένατο τέρμα του Κέβιν Μιραλάς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο νησί το Φαιάκων. Οι ερυθρόλευκοι δεν ικανοποίησαν με την απόδοση τους και θα μπορούσαν να είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ πριν πετύχουν εκείνοι το πρώτο γκολ.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς αντιμέτωπος για πρώτη φορά με την ομάδα που έκανε ντεμπούτο σαν προπονητής παρέταξε την ομάδα της Κέρκυρας με τον Κωνσταντόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τους Βενέτη και Μαϊστόροβιτς κεντρικό αμυντικό δίδυμο, το Γκουστάβο στο δεξί άκρο και το Μίχο στο αριστερό. Ο Στολτίδης με τον Κοντοδήμο ήταν τα δυο αμυντικά χαφ με τον Επστάιν στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής και τον Καλαντζή στο δεξί, με τον Χάμπλ πίσω από τον μοναδικό επιθετικό που ήταν ο Τσίγκας σε ένα καθαρό 4-2-3-1.
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε με τα γνωστά προβλήματα για ακόμα μια φορά στη μεσαία γραμμή επέλεξε τον Πάρντο κάτω από τα δοκάρια, τους Τοροσίδη, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλο και Ραούλ Μπράβο τετράδα στην αμυντική γραμμή. Στα χαφ ο Μοντέστο είχε το ρόλο του κόφτη, με τον Ιμπαγάσα δίπλα του, το Ριέρα στο αριστερό άκρο, τον Μιραλάς στο δεξί και το Φουστέρ πίσω από τον Πάντελιτς που ξεκίνησε σε ρόλο σέντερ φορ.

Κακό θέαμα, στείρο 45αλεπτο.
Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας αρκετό ενθουσιασμό στο παιχνίδι της. Στο δεύτερο λεπτό μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ όμως η κεφάλια του Τσίγκα ύστερα από τη σέντρα του Επστάιν πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει τας πατήματα του στη μεσαία γραμμή καθώς για πρώτη φορά έπαιζαν μαζί στον άξονα Μοντέστο και Ιμπαγάσα. Η αλήθεια είναι ότι πήρε αρκετή ώρα στους ερυθρόλευκους μέχρι να καταφέρουν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό.
Στο 33ο λεπτό ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Πάντελιτς δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα αφού είχε πολύ δύναμη.
Ένα λεπτό αργότερα ο Τοροσίδης έστειλε συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Φουστέρ μέσα στην περιοχή όμως ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του Ισπανού.
Στο 42ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του να σκοράρει στο πρώτο μέρος. Ο Ιμπαγάσα έβγαλε τον Μοντέστο μόνο του με τον Κωνσταντόπουλο, αλλά ο Γάλλος αντί να σουτάρει προτίμησε και γύρισε δίπλα στον Μιραλάς. Ο Βέλγος από το σημείο του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, ωστόσο δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα ο Κωνσταντόπουλος να μπλοκάρει.

Πάντελιτς- Μιραλάς και γκολ!
Στο δεύτερο ημίχρονο η Κέρκυρα μπήκε και πάλι φουριόζα και μέσα σε τρία λεπτά έχασε δυο καλές ευκαιρίες να σκοράρει.
Στο 47ο λεπτό η προβολή του αμαρκάριστου Τσίγκα λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, δεν είχε ευτυχή κατάληξη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Επστάιν σέντραρε από αριστερά, ο Καλαντζής πρόλαβε τον Ραούλ Μπράβο και επιχείρησε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα όμως έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Ο νόμος του ποδοσφαίρου λειτούργησε για ακόμα μια φορά καθώς η Κέρκυρα έχασε τις ευκαιρίες και ο Ολυμπιακός σκόραρε. Στο 55ο λεπτό ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Τσίγκας πιεζόμενος και από τον Πάντελιτς έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 0-1.
Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού που στο 64 είχαν και δοκάρι σε φοβερό σουτ του Ριέρα πάνω στην κίνηση.
Στο 70ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη. Ο Πάντελιτς έκλεψε την μπάλα, βγήκε απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, αλλά προτίμησε να πασάρει στον Μιραλάς, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μιραλάς αυτή τη φορά βγήκε απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, όμως αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Πάντελιτς, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας απόκρουσε για ακόμα μια φορά.
Το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν ένα σημαντικό τρίποντο που τους έφερε και πάλι σε απόσταση ασφαλείας από τον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη αγώνα
2′ Σέντρα Επστάιν από αριστερά, κεφαλιά του Τσίγκα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
3′ Φάουλ Μακρή λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, κεφαλιά του Καλαντζή από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Πάρντο μπλόκαρε εύκολα
6′ Σουτ Γκουστάβο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
11′ Σουτ Τοροσίδη έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε στο κέντρο της εστίας του
20′ Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού…
21′ Κίτρινη κάρτα στο Φουστέρ για δυνατό μαρκάρισμα στο Στολτίδη
25′ Κάθετη μπαλιά του Φουστέρ, ο Κοντοδήμος την τελευταία στιγμή έβαλε το πόδι του και εμπόδισε τον Πάντελιτς να σουτάρει από πλεονεκτική θέση
31′ Ο Ιωάννου στη θέση του τραυματία Βενέτη
33′ Σέντρα σουτ του Τοροσίδη από τα δεξιά της περιοχής, ο Πάντελιτς έκανε την κίνηση, αλλά η μπαλιά ήταν δυνατή, με αποτέλεσμα αντί να την σπρώξει στα δίχτυα, την έστειλε άουτ
34′ Σέντρα Τοροσίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Φουστέρ, ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
35′ Σουτ του Ριέρα από τα αριστερά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
38′ Σουτ του Ριέρα από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
42′ Ο Ιμπαγάσα έβγαλε τον Μοντέστο μόνο του με τον Κωνσταντόπουλο, αλλά ο Γάλλος αντί να σουτάρει προτίμησε και γύρισε δίπλα στον Μιραλάς. Ο Βέλγος από το σημείο του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, ωστόσο δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα ο Κωνσταντόπουλος να μπλοκάρει
45′ Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Πάντελιτς
45′ Τέλος ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
47′ Σέντρα από αριστερά, προβολή του αμαρκάριστου Τσίγκα λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε άουτ
48΄Σέντρα Επστάιν από αριστερά, ο Καλαντζής πρόλαβε τον Ραούλ Μπράβο και επιχείρησε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
55′ ΓΚΟΟΟΛ (0-1) Φάουλ Ιμπαγάσα από αριστερά, ο Τσίγκας στην προσπάθεια του να διώξει προ του Πάντελιτς, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του
63′ Σουτ Τσίγκα από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε μακριά από το δοκάρι
64′ Σουτ του Ριέρα στην κίνηση, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κωνσταντόπουλου
65′ Ο Η. Ιωάννου στη θέση του Γκουστάβο
70′ ΓΚΟΟΟΛ (0-2) Ο Πάντελιτς έκλεψε την μπάλα, βγήκε απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, αλλά προτίμησε να πασάρει στον Μιραλάς, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2
73′ Ο Μιραλάς βγήκε απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, αντί να πασάρει στον Πάντελιτς, επιχείρησε το σουτ, αλλά γκολκίπερ της Κέρκυρας απόκρουσε
74′ Ο Γιάντσης στη θέση του Καλαντζή
75′ Κίτρινη στον Ριέρα
78′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Μιραλάς
79′ Βολέ στην κίνηση του Φετφατζίδη από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
80′ Ο Χολέμπας στη θέση του Ριέρα
81′ Σέντρα από τα δεξιά, ο Χολέμπας επιχείρησε το γυριστό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
84′ Κίτρινη στον Ιμπαγάσα
85′  Ο Νέμεθ στη θέση του Πάντελιτς
87′ Ο Μοντεστό γύρισε από τα αριστερά της περιοχής, ο Φουστέρ δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει την μπάλα προς την εστία
88′ Κίτρινη στον Μίχο