Ο Ιάκομπ έλυσε τα… μάγια (video)

Ο Ηρακλής με το πρώτο γκολ του Ιάκομπ στο φετινό πρωτάθλημα, επικράτησε του Ατρομήτου με 1-0.

Τρεις βαθμούς χρυσάφι πήρε ο Ηρακλής, που επικράτησε με το “φτωχό”, αλλά πολύτιμο 1-0 του Ατρόμητου στο “Καυτανζόγλειο”. Δεν είναι μόνο ότι με την πέμπτη του εντός έδρας νίκη ο “γηραιός” αποσπάστηκε ακόμη περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η σπουδαιότητα της νίκης της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη αυξάνεται από το γεγονός ότι άντεξε στην ασφυκτική πίεση των Περιστεριωτών.

Ο Ηρακλής ευτύχησε να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με το πρώτο τέρμα του Ιάκομπ στη σεζόν, αλλά και να μη δεχθεί γκολ στο δεύτερο μέρος, όταν ο Ατρόμητος εγκαταστάθηκε στα καρέ του Ελευθερόπουλου και έχασε μεγάλες ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή του Καμαρά στο 79′, όταν η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Γεμάτο το κέντρο
Αραμπατζής, Χοσέμι, Κατσικάς και Πάμπλο Λίμα ήταν οι τέσσερις της άμυνας που επέλεξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης, μπροστά από τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Την τριάδα του κέντρου για τον “γηραιό” αποτελούσαν οι Ντάνι, Πίτου Γκαρσία και Παπαστεριανός, με μοναδικό προωθημένο τον Ιάκομπ και στις πτέρυγες τους Μάρα, Σίσιτς.
Με παρόμοιο σύστημα, 4-3-3, παρέταξε τον Ατρόμητο και ο Γιώργος Δώνης. Ίδια ήταν και τα πρόσωπα στην αρχική 11άδα της ομάδας του Περιστερίου σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με τη Λάρισα κατά τα 10/11α. Η μόνη αλλαγή ήταν η παρουσία του Θανάση Καραγκούνη αντί του Περόνε, εξαιτίας της οποίας ο Ανρί Καμαρά επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης.

Χωρίς φάσεις μέχρι το 40′
Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι από την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά οι προσπάθειές τους σταματούσαν λίγο έξω από την περιοχή. Η μόνη αξιόλογη ευκαιρία για τον Ηρακλή σημειώθηκε στο 27′, με τον Μιχαηλίδη να λέει “όχι” στην κοντινή κεφαλιά του Κατσικά. Ο Ατρόμητος από την άλλη, δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία στα πρώτα 40 λεπτά και ο Καμαρά έμοιαζε αποκομμένος στην κορυφή της επίθεσης.

Γκολ στο φινάλε
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ, στα τελευταία πέντε λεπτά άλλαξαν τα πάντα. Στο 40′ και το 41′ ο Ανδρέας Τάτος είχε δύο ευκαιρίες να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αρχικά με απευθείας φάουλ το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος και στη συνέχεια με σουτ από το ημικύκλιο, που πέρασε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ηρακλή.

Αφού, λοιπόν, ο Ηρακλής “γλίτωσε”, βρήκε και τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίμα από δεξιά, ο Ιάκομπ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο Ρουμάνος πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ σε καίριο σημείο του παιχνιδιού.

Ανέβασε στροφές ο Ατρόμητος
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ατρόμητος έδειξε τις προθέσεις του να “φτιάξει” παιχνίδι με προφανή στόχο την ισοφάριση. Η ομάδα του Περιστερίου πήρε χώρο και έπαιξε πιο ορθολογικά απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο και “άγγιξε” δύο φορές το γκολ μέχρι το 61ο λεπτό. Στο 51′ ο Τάτος κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε τον Ελευθερόπουλο, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Σαγκανόφσκι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και χωρίς να πιέζεται.

Τα έπαιξε όλα για όλα
Ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα και στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ο Ατρόμητος έπαιζε με τρεις “καθαρόαιμους” επιθετικούς (Καμαρά, Αναστασάκος, Περόνε), αλλά και τον Μπρίτο, έχοντας κάνει πια ασφυκτική την πίεση του στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 79′ ο Καμαρά από το σημείο του πέναλτι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου και “πέταξε” ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία. Για. κακή του τύχη, αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή φάση της ομάδας του Περιστερίου να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Ηρακλής κράτησε με νύχια και με δόντια την πολύτιμη νίκη, με την οποία απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο
Διαιτητής: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Βοηθοί: Χρ. Ακριβός, Χρ. Κουρομπύλια

Η εξέλιξη του αγώνα:

Πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής για τον Ανχελ Πεντράθα
1′ Εναρξη του αγώνα
8′ Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μην έχει δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση
16′ Κίτρινη στον Ιάκομπ για φάουλ στον Μελισσά
21′ Σουτ Παπαστεριανού έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μιχαηλίδη
27′ Φάουλ Λίμα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Κατσικάς ξεχασμένος από την άμυνα του Ατρομήτου επιχείρησε την κεφαλιά και ο Μιχαηλίδης με γροθιές έδιωξε σε κόρνερ
35′ Ο Ηρακλής έχει την υπεροχή, αλλά αδυνατεί να μπει στην περιοχή του Μιχαηλίδη. Ο Ατρόμητος δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ελευθερόπουλου
38′ Κίτρινη στον Νεμπεγλέρα για φάουλ στον Πίτου Γκαρσία
39′ Κίτρινη στον Κατσικά για φάουλ στον Καμαρά
40′ Φάουλ του Τάτου από τον άξονα, ο Ελευθερόπουλος απογειώθηκε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του και με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ
41′ Σουτ Τάτου από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
43′ Ο Πίτου Γκαρσία γύρισε από τα αριστερά, ο αμαρκάριστος Παπαστεριανός επιχείρησε το σουτ στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από το αριστερό δοκάρι
45′ ΓΚΟΟΟΛ (1-0) Ο Πάμπλο Λίμα εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Ιάκομπ πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
51′ Μακρινή μπαλιά του Νεμπεγλέρα, ο Τάτος στην καρδιά κατέβασε με το στήθος, τσίμπησε την μπάλα ο Ελευθερόπουλος τη βρήκε πριν πέσει πάνω στον παίκτη του Ατρομήτου
53′ Σέντρα του Μελισσά, ο Σφακιανάκης έφυγε από θέση οφσάιντ, επιχείρησε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
57′ Ο Αναστασάκος στη θέση του Μελισσά
60′ Κίτρινη στον Χοσεμί
61′ Σέντρα Καραγκούνη από αριστερά, ο Σαγκανόφσκι μόνος του στη μικρή περιοχή, κατάφερε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι
62′ Γυριστό σουτ του Μάρα, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
69′ Ο Ηλιάδης στη θέση του Μάρα
70′ Ο Μπρίτο στη θέση του Καραγκούνη
76′ Κίτρινη στον Τάτο για διαμαρτυρία
77′ Ο Περόνε στη θέση του Τάτου
79′ Ο Καμαρά αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ελευθερόπουλου
81′ Ο Καρλίνιος στη θέση του Παπαστεριανού
84′ Κίτρινη στον Καρλίνιος για φάουλ στον Περόνε
87′ Κίτρινη στον Σίσιτς
88′ Ο Σφακιανάκης γέμισε, ο Σαγκανόφσκι από θέση οφσάιντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, η μπάλα πέρασε από τον Ελευθερόουλο και ο παίκτης του Ατρομήτου δεν μπόρεσε πάνω στη γραμμή του άουτ να γυρίσει
90′ Κίτρινη στον Περόνε
90′ Τέλος αγώνα

Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσεμί, Κατσικάς, Αραμπατζής, Πάμπλο Λίμα, Ντάνι, Παπαστεριανός (81′ Καρλίνιος), Μάρα (69′ Ηλιάδης), Σίσιτς, Πίτου Γκαρσία, Ιάκομπ.
Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (57′ Αναστασάκος), Μπαζίνσκι, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Καμαρά, Σφακιανάκης, Καραγκούνης (70′ Μπρίτο), Σαγκανόφσκι, Τάτος (77′ Περόνε).