Δώδεκα φορές έχουν συναντηθεί μήνα Φεβρουάριο οι δύο κορυφαίες ομάδες της Αθήνας, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ, με τους "πράσινους" να έχουν τη μερίδα του λέοντος...

Δώδεκα φορές έχουν συναντηθεί μήνα Φεβρουάριο οι δύο κορυφαίες ομάδες της Αθήνας, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ. Εφτά απ’ αυτές στο σπίτι του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι έχει τη μερίδα του λέοντος στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην πράσινη έδρα.

15/02/1970 ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-1

Η αρχή έγινε στις 15 Φεβρουαρίου του 1970, μια ημέρα με τη γιορτή των ερωτευμένων, η ΑΕΚ δείχνει πόσο αγαπά τον Παναθηναϊκό και παίρνει τη νίκη με 1-0 με γκολ του Πομώνη στο 45ο λεπτό. Εκείνη τη χρονιά ο Παναθηναϊκός κατακτά το πρωτάθλημα με 93 βαθμούς, έχοντας διαφορά 8 βαθμών απ’ τη δεύτερη ΑΕΚ. Αυτή βέβαια ήταν η μοναδική εντός έδρα ήττα εκείνη τη χρονιά για τον Παναθηναϊκό.

27/02/1972 ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Ακόμα μια εντός έδρα ήττα για τον Παναθηναϊκό μήνα Φεβρουάριο απ’ την ΑΕΚ. Ακόμα ένας τίτλος όμως για τους Πράσινους παρά την ήττα με 1-2. Ο Δομάζος ανοίγει το σκορ στο 15, όμως και πάλι ο Πομώνης σκοράρει για να ισοφαρίσει, ενώ το τελικό 2-1 σημειώνει ο Νικολαίδης. Και πάλι η ένωση ήταν η μοναδική ομάδα που λύγισε τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

03/02/1980 ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-0

Η δεκαετία του 80 ξεκινάει επιτέλους με νίκη για τον Παναθηναϊκό σε φλεβαριάτικο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ο Υφαντίδης σκοράρει στο 56ο λεπτό και διαμορφώνει το τελικό 1-0. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη χρονιά κατακτά τον τίτλο, δεύτερος τερματίζει ο Άρης ενώ ο Παναθηναϊκός παίζει μπαράζ με την ΑΕΚ για έξοδο στο κύπελλο Ουέφα και επικρατεί 1-0 τον Μάιο.

09/02/1992 ΠΑΟ-ΑΕΚ 2-0

Καθώς τα πλάνα γίνονται έγχρωμα συναντάμε μια ακόμα μονομαχία Παναθηναϊκού-ΑΕΚ Φλεβάρη μήνα. Πρωταγωνιστής ο Δημήτρης Σαραβάκος με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Απ’ το 26 ως το 28 ο μικρός του τριφυλλιού γράφει το τελικό 2-0 στα μάτριξ του Ολυμπιακού Σταδίου. Η ΑΕΚ όμως κατακτά τον τίτλο, συλλέγοντας συνολικά 54 πόντους, τρεις περισσότερους απ’ τον Ολυμπιακό και έξι απ’ τον Παναθηναϊκό.

13/02/2000 ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-0

Μεσούσης της παντοδυναμίας του Ολυμπιακού ο Γιάννης Κυράστας διευθύνει τον πιο εντυπωσιακό και απειλητικό Παναθηναϊκό της δεκαετίας. Η ΑΕΚ βρίσκεται στο δρόμο των πράσινων και πάλι μήνα Φεβρουάριο, κερδίζουν με 1-0 αγχωτικά, αφού ο Μπλένταρ Κόλα σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά στο 90ο λεπτό. Το πρωτάθλημα τελικά καταλήγει στον Ολυμπιακό με διαφορά τεσσάρων βαθμών υπέρ των ερυθρόλευκων.

09/02/2003 ΠΑΟ-ΑΕΚ 2-1

Ακόμα ένα πρωτάθλημα θρίλερ τη σεζόν 2002-2003. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στη Λεωφόρο την ΑΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου του 2003 και κερδίζει με 2-1. Μάλιστα ο εν συνεχεία κιτρινόμαυρος Νίκος Λυμπερόπουλος σκοράρει για τον Παναθηναϊκό ανοίγοντας το σκορ. Ισοφαρίζει ο Χρήστος Μαλαδένης, ενώ ο Άγγελος Μπασινάς δίνει τη νίκη στο 71 στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
01/02/2004 ΠΑΟ-ΑΕΚ 2-1

Ούτε τον Φεβρουάριο του 2004 η ΑΕΚ κατάφερε να σταματήσει τον Παναθηναϊκό. Οι πρωταθλητές εκείνη τη χρονιά πράσινοι κερδίζουν με 2-1 σ’ ένα ματς που σκοράρουν Μπασινάς και Σαπάνης, μειώνει ο Λυμπερόπουλος για πρώτη φορά εις βάρος της πρώην ομάδας του, αλλά στο επόμενο λεπτό αποβάλλεται ο Κόφι Αμπονσά και το ματς γέρνει για τα καλά προς το μέρος του Παναθηναϊκού.

Για την ιστορία έχουν παιχθεί ακόμα πέντε ματς μήνα Φεβρουάριο μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά στην έδρα της ΑΕΚ, με την Ένωση να μετράει τρεις νίκες, ένα ματς να λήγει ισόπαλο, αλλά να ξεχωρίζει το εντυπωσιακό 1-4 υπέρ του Παναθηναϊκού το 2006-2007.

26/02/1961 AEK-PAO 2-1

18/02/1968 ΑΕΚ-ΠΑΟ 2-1

21/02/1982 ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-0

05/02/1989 ΑΕΚ-ΠΑΟ 0-0

18/02/2007 ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-4