Τον προσπέρασε και τον έμπλεξε (video)

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, τον προσπέρασε στην βαθμολογία και πλέον τον έμπλεξε σε περιπέτειες.

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, τον προσπέρασε στην βαθμολογία και πλέον τον έμπλεξε σε περιπέτειες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σφακιανάκη στο 51′, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης μέσα σε τέσσερα λεπτά γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και κατέκτησε το τρίποντο, χάρη στα τέρματα των Γουνδουλάκη (63′), Μήτρογλου (67′).

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Ατρόμητο με 4-3-3 και μόνο μία αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με αυτή που παρέταξε στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό Βόλου. Συγκεκριμένα την θέση του Μπαζίνσκι στο κέντρο της άμυνας, τοποθέτησε τον Σαμπού. Οι υπόλοιποι τρεις της αμυντικής γραμμής, μπροστά από τον Μιχαηλίδη που ήταν κάτω από τα δοκάρια, ήταν οι Σκόνδρας, Ολιβέιρα, Νάστος.

Στο κέντρο ήταν οι Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης και στην επίθεση οι Καμαρά, Αναστασάκος, Σαγκανόφσκι.

Από την άλλη πλευρά ο Τάκης Λεμονής, παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-1-4-1. Ο Μάχο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από δεξιά οι Γιόνσον, Τσότσαλιτς, Σιόβας, Κοντοές. Ο Ομο ήταν μπροστά από την άμυνα και πίσω από την μεσαία γραμμή, την οποία αποτελούσαν οι Κβιρκβέλια, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης και Μπάλαμπαν. Μόνος μπροστά ο Μήτρογλου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν αυτός που προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και εν μέρει τα κατάφερε. Διατήρησε τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου, όμως η σφιχτή αμυντική διάταξη του Πανιωνίου δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη πλευρά, οι Νεοσμυρνιώτες έδειξαν να ενδιαφέρονται περισσότερο για να κρατήσουν μακριά από τα καρέ του Μάχο τους γηπεδούχους και λιγότερο για να ψάξουν το γκολ. Στόχος τους επιθετικά ήταν να φτάσει η μπάλα στον Μήτρογλου. Μάλιστα και τις δύο φορές που ο διεθνής επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας, κατάφερε να σουτάρει προς την αντίπαλη εστία, όμως την πρώτη ήταν άστοχος, ενώ την δεύτερη ο Μιχαηλίδης απόκρουσε το πλασέ του.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Δώνης έριξε στον αγώνα τον Μπρίτο και έβγαλε τον Σαγκανόφσκι, προκειμένου να φρεσκάρει την επίθεσή του. Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχε ότι δεν είχε όλο το πρώτο ημίχρονο. Κι αυτό γιατί ο Πανιώνιος έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 50′ όταν βρέθηκε μόνος με τον Μιχαηλίδη και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπρίτο έκανε δυνατό σουτ στο δοκάρι και από στην επαναφορά ο Σφακιανάκης πλάσαρε στην εστία του εξουδετερωμένου Μάχο και άνοιξε το σκορ.

Ο Λεμονής απάντησε αμέσως από τον πάγκο του και έβαλε στον αγώνα Κουμορτζί και Σβέρκος, στις θέσεις των Γιόνσον, Μπάλαμπαν. Παράλληλα άλλαξε και το σύστημά του σε 4-4-2. Ο Πανιώνιος ανέβηκε επιθετικά και κατάφερε όχι απλά να ισοφαρίσει με τον Γουνδουλάκη, αλλά να πετύχει και την πλήρη ανατροπή στο σκορ με τον Μήτρογλου.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος να έχει πίσω του στην βαθμολογία τέσσερις ομάδες. Οι Περιστεριώτες πλέον έμπλεξαν σε περιπέτειες, καθώς αυτοί είναι που βρίσκονται πλέον κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90′ Κίτρινη στον Σβέρκος

90′ Κίτρινη σε Σκόνδρα και Κοντοέ

90′

90′ Κίτρινη στον Σβέρκος 90′ Κίτρινη σε Σκόνδρα και Κοντοέ 90′

90′ Κίτρινη στον Σβέρκος 90′ Κίτρινη σε Σκόνδρα και Κοντοέ 90′ Σέντρα Καραλή από τα δεξιά, κεφαλιά του Σαμπού στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάχο ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή απόκρουσε και έσωσε τον Πανιώνιο από το 2-2

88′ Ο Καραλής στη θέση του Νεμπεγλέρα

87′ Σέντρα Σαρμιέντο από τα δεξιά, βολέ Μπρίτο μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Αναστασάκο που βρισκόταν μπροστά από το τέρμα

84′ Ο Σάμαρης στη θέση του Κβιρκβέλια

82′ Φάουλ Τάτου, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

77′ Ο Μήτρογλου γέμισε, ο Σαμπού έπιασε αέρα αντί να διώξει, ο Κουμορτζί επιχείρησε το βολέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι

75′ Ο Τάτος στη θέση του Σφακιανάκη

73′ Ο Νεμπεγλέρας γέμισε από τα αριστερά, κεφαλιά πάσα του Αναστασάκου, αλλά ο Μάχο κατάλαβε την πρόθεση του επιθετικού του Ατρομήτου και μπλόκαρε την μπάλα

67′ ΓΚΟΟΛ Ο Γουνδουλάκης πάσαρε στον Μήτρογλου, ο οποίος γύρισε αμέσως και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μιχαηλίδη

63′ ΓΚΟΟΛ Ατομική ενέργεια του Κοντοέ από τα αριστερά. Ο αμυντικός του Πανιωνίου μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ ο Μιχαηλίδης έπεσε και απόκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Γουνδουλάκη, ο οποίος με σουτ από τα δεξιά της περιοχής την έστειλε στα δίχτυα

60′ Ο Σβέρκος στη θέση του Μπάλαμπαν

60′ Ο Κουμορτζί στη θέση του Γιόνσον

59′ Σουτ Σαρμιέντο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

57′ Σουτ Ομο έξω από την περιοχή, ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε εύκολα

55′ Φάουλ Μπάλαμπαν από τα δεξιά, ο Σαρμιέντο στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα προς την εστία του Μιχαηλίδη, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε δύσκολα

51′ ΓΚΟΟΛ Ο Μπρίτο επιχείρησε το σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ο Σφακιανάκης πήρε το ριμπάουντ και αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Γιόνσον με σουτ έστειλε τη “στρογγυλή θεά” στη δεξιά γωνία

49′ Σουτ Αναστασάκου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

46′ Ο Μπρίτο στη θέση του Σαγκανόφσκι

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45+4 Ο Μήτρογλου έκλεψε από τον Νάστο και επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, ο Μιχαηλίδης έδιωξε με τα πόδια

45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45′ Σέντρα Νεμπεγλέρα από δεξιά, ο Καμαρά σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της άμυνας, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

40′ Μετά από πέντε λεπτά ο Μπαλαμπαν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαμπού έδιωξε πλάγια προ του Τσότσαλιτς

35′ Το παιχνίδι έχει διακοπή δύο λεπτά, καθώς πέφτουν αντικείμενα προς τους παίκτες του Πανιωνίου που πάνε να εκτελέσουν κόρνερ. Ο κ. Σπάθας έχει πάρει τους βοηθούς του και στέκεται στη σέντρα

33′ Σουτ Νάστου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

31′ Ο Νεμπεγλέρας απέφυγε ωραία τον Σιόβα και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Μάχο έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε

29′ Σέντρα Σφακιανάκη, κεφαλιά του Καμαρά πίσω από το σημείο του πέναλτι, ο Μάχο μπλόκαρε εύκολα

22′ Ο Κβιρκβέλια γέμισε από αριστερά, ο Σαμπού δεν μπόρεσε να διώξει. Ο Μήτρογλου κατέβασε και επιχείρησε το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

18′ Ο Αναστασάκος έκλεψε από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, ο Σαγκανόφκι στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε την κεφαλιά πάσα. Ο Σιόβας πρόλαβε και έδιωξε πριν προλάβει ο Αναστασάκος να επιχειρήσει το σουτ από τη γραμμή της μικρής περιοχής

15′ Μακρινό σουτ του Αναστασάκου, ο Μάχο μπλόκαρε εύκολα

10′ Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Αναστασάκο, Σαγκανόφσκι, η κάθετη μπαλιά του Πολωνού ήταν δυνατή με αποτέλεσμα ο Σαρμιέντο να μην προλάβει να σουτάρει

2′ Φάουλ Νεμπεγλέρα από αριστερά, κεφαλιά του Ολιβέιρα από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

1′ Εναρξη του αγώνα

* Πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους δύο αστυνομικούς που έχασαν τη ζωή τους πριν λίγες μέρες. Ο ένας μάλιστα ήταν από το Περιστέρι.