Βαθμός “χρυσάφι” (vid)

Ατρόμητος και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Περιστέρι. Ένταση στο ημίχρονο

Ατρόμητος και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Περιστέρι, με τον Σφακιανάκη να ανοίγει και να κλείνει το σκορ. Ο Έλληνας άσος σκόραρε στο 13′ και το 88′, με το δεύτερό του γκολ να “σκοτώνει” τον ΠΑΟΚ, που είχε φτάσει προσωρινά στην ανατροπή.

Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα τρίτο γκολ στο διάστημα της υπεροχής τους και ο Σφακιανάκης, που είχε σκοράρει και στη νίκη του Ατρόμητου στην Τούμπα στον πρώτο γύρο, τους “έκοψε” δύο πολύτιμους βαθμούς στη “μάχη” των πλέι οφ. Από την άλλη βέβαια, έδωσε στον Ατρόμητο, ο οποίος ευνοήθηκε και από τα άλλα αποτελέσματα, ένα βαθμό “χρυσάφι” στην προσπάθεια για παραμονή.

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Ατρόμητο με το γνωστό 4-3-3 και μοναδική αλλαγή σε σχέση με τον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, την παρουσία του Αναστασάκου αντί του Σαγκανόφσκι. Ο άλλοτε επιθετικός του ΠΑΟΚ βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης, μετακινώντας τον Καμαρά στην πτέρυγα.

Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα, παρουσιάστηκαν με 4 νέα πρόσωπα συγκριτικά με τον αγώνα με την ΑΕΚ. Η απουσία του Μουσλίμοβιτς “έκανε” τον Σαλπιγγίδη καθαρό σέντερ φορ, ενώ τη θέση του στα πλάγια πήρε ο Ελ Ζαρ. Στην αρχική 11άδα του ΠΑΟΚ βρέθηκαν επίσης οι Χαλκιάς, Αρίας και Έτο, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Κρέσιτς, Σνάουτσνερ και Βιτόλο αναφορικά με το προηγούμενο παιχνίδι του Δικέφαλου.

Σκόραρε μεε την πρώτη φάση

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς, ωστόσο, να μπορέσει να γίνει απειλητικός για την εστία του Ιτάνζ. Ο Ατρόμητος αντίθετα, με την πρώτη του αξιόλογη “επίσκεψη” στην περιοχή του Χαλκιά, πήρε και το προβάδισμα.

Στο 13′ Ο Μπρίτο κινήθηκε από δεξιά και τράβηξε πάνω του την αντίπαλη άμυνα, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον αμαρκάριστο Σφακιανάκη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Χάβου… ξαφνιάστηκαν, αλλά βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση.

Στο 19′ ο Ολιβέιρα ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη στην περιοχή, ο Θάνος έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Ιτάνζ να λέει “όχι” στον Βιεϊρίνια που ανέλαβε την εκτέλεση και τον Λίνο να σκοράρει με κοντινό σουτ στην επαναφορά.

Έπεσε ο ρυθμός

Τα δύο γρήγορα γκολ φάνηκαν να δίνουν “χρώμα” και πάθος στο ματς, αλλά τα πράγματα δεν ήταν ακριβώς έτσι. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου στα επόμενα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, στα οποία δε σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση. Ένα σουτ Σφακιανάκη στο 40′, που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και μια προσπάθεια του Καμαρά, ο οποίος προσπάθησε… το κάτι παραπάνω, ήταν οι καλύτερες στιγμές μέχρι το 45′.

Τα πάνω-κάτω με Ελ Ζαρ

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι… αντιστράφηκαν. Ο Ατρόμητος φάνηκε πιο κινητικός, αλλά ο “νωθρός” ΠΑΟΚ, στο 51ο λεπτό έφτασε στην ανατροπή. Ο Ελ Ζαρ εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Μελισσά, πέρασε τον Ιτάνζ που είχε βγει από το τέρμα του και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να βάλει τους “ασπρόμαυρους” στη θέση του οδηγού. Ο Δώνης αντικατέστησε εσπευσμένα τον Μελισσά με τον Δάρλα, αλλά ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία με το μέρος του, συνέχισε να απειλεί με πλαγιοκοπήσεις από τη δεξιά πλευρά.

Στο 56′ ο Ετό μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σέντραρε για τον Σαλπιγγίδη, που έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 65′ ο Αρίας έπιασε στην κίνηση ένα μονοκόμματο σουτ μετά από κόρνερ του Γκαρσία και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να “σφραγίσει” τη νίκη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δίνουν χώρο στον Ατρόμητο, που ήταν υποχρεωμένος να τα παίξει όλα για όλα.

Σφακιανάκης ο… λυτρωτής

Οι Περιστεριώτες πίεσαν και έψαξαν την ισοφάριση, στην οποία έφτασαν δύο λεπτά πριν το φινάλε. Στο 80′ ο Σαγκανόφσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Χαλκιά, αλλά στο 88′ ο Ατρόμητος έφτασε την πολυπόθητη ισοφάριση, τιμωρώντας τους φιλοξενούμενους, που “κλείστηκαν” στο τελευταίο 20λεπτο στα όρια της περιοχής τους. Ο Δάρλας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σφακιανάκης με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 2-2, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+4′ Τέλος του αγώνα

90’+2′  Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Σαβίνι αντί του Ίβιτς

90’+1′ Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για διαμαρτυρία

90′ Τέσσερα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

88′ ΓΚΟΟΟΛ (2-2): Ο Δάρλας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σφακιανάκης με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε για τον Ατρόμητο

87′ Ο Δώνης έκλεισε τις αλλαγές του, με τον Σαμπού να περνάει στη θέση του Μπρίτο

85′Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Σαγκανόφσκι, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Κοντρέρας, πρόλαβε τον Χαλκιά, αλλά σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση

84′ Κίτρινη κάρτα στον Σαγκανόφσκι

82′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα

80′Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκανόφσκι αριστερά έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Χαλκιά

79′ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για φάουλ στον Σφακιανάκη

78′ Αλλαγή γιατον ΠΑΟΚ, ο Φωτάκης αντικατέστησε τον Ελ Ζαρ

75′ Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη

73′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία

72′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Αθανασιάδης αντί του Σαλπιγγίδη

70′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Σαγκανόφσκι στη θέση του Σαρμιέντο

65′ Κόρνερ του Γκαρσία από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Αρίας, που έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ιτάνζ

56′ Ο Έτο έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε τη σέντρα από δεξιά για τον Σαλπιγγίδη, που πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

54′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Δάρλας στη θέση του Μελισσά

51′ ΓΚΟΟΟΛ (1-2): Λάθος γύρισμα του Μελισσά, ο Ελ Ζαρ έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον Ιτάνζ που είχε βγει από την εστία του και σκόραρε σε κενό τέρμα, βάζοντας τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ

50′ Μακρινό σουτ του Αναστασάκου, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά

46′ Έναρξη του δεύτερου μέρους

45’+1′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45′ Ένα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων

40′ Δυνατό και επικίνδυνο σουτ του Σφακιανάκη από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κοντρέρας και πέρασε κόρνερ

35′Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά τα δύο γρήγορα γκολ, με τοπαιχνίδι να περιορίζεται στο χώρο του κέντρου

27′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας για φάουλ στον Καμαρά

19′ ΓΚΟΟΟΛ (1-1): Ο Ιτάνζ απέκρουσε το πέναλτι του Βιεϊρίνια, αλλά ο Λίνο στην επαναφορά σκόραρε από κοντά και ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ

18′ Πέναλτιγια τον ΠΑΟΚσε ανατροπή του Σαλπιγγίδη απότον Ολιβέιρα

13′ ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Μπρίτο κινήθηκε από δεξιά και τράβηξε πάνω του την άμυνα του ΠΑΟΚ, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον Σφακιανάκη που πλάσαρε ιδανικά από το ύψος του πέναλτι

6′ Κόρνερ του Γκαρσία από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τσιρίλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να σουτάρει καλά από το ύψος του πέναλτι

1′ Έναρξη της αναμέτρησης

Διαιτητής: Θάνος
Βοηθοί: Τρύφων, Μπιτσίδης
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Ολιβέιρα, Μελισσάς (54′ Δάρλας), Νάστος, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαρμιέντο (70′ Σαγκανόφσκι), Μπρίτο (87′ Σαμπού), Καμαρά, Αναστασάκος
Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Καραλής, Φαβάλι, Καραγκούνης

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Αρίας, Λίνο, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Έτο, Γκαρσία, Ίβιτς (90’+2′ Σαβίνι), Βιεϊρίνια, Ελ Ζαρ (78′ Φωτάκης), Σαλπιγγίδης (72′ Αθανασιάδης)
Στον πάγκο: Κρέσιτς, Κουτσιανικούλης, Σνάουτσνερ, Βιτόλο