Ο Ατρόμητος έμεινε στο 0-0 με την Καβάλα σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και αφοσιώνεται πλέον στον τελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Ο Ατρόμητος έμεινε στο 0-0 με την Καβάλα σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και αφοσιώνεται πλέον στον τελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για κάτι καλύτερο, αλλά με τη “λευκή” ισοπαλία να καλύπτει τα πάντα, παρέμειναν στις θέσεις που ήταν και πριν την έναρξη της τελευταίας αγωνιστικής. Οι Περιστεριώτες στη 12η και οι “αργοναύτες” στην 7η, κλείνοντας αμφότεροι με ικανοποιητικό τρόπο τη σεζόν.

Στο φινάλε του πρωταθλήματος και το προτελευταίο παιχνίδι της σεζόν για τον Ατρόμητο, πριν τον πολυαναμενόμενο τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ, ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Όχι στο σύστημα, που παρέμεινε 4-3-3, αλλά στα πρόσωπα, προκειμένου να δώσει ανάσες στους ποδοσφαιριστές που τράβηξαν… κουπί όλη τη χορνιά.

Ο Δάρλας επέστρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ στο χώρο του κέντρου δίπλα στον Σαρμιέντο αγωνίστηκε ο Τάτος και ο νεαρός Μπάλλας στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός. Στην αρχική 11άδα των γηπεδούχων βρέθηκαν επίσης και οι Καραλής, Καραγκούνης, που πλαισίωσαν τον Ηλία Αναστασάκο στην “τριάδα” της επίθεσης.

Ο Γιάννης Μαντζουράκης από την άλλη, στο τελευταίο του ματς… ως προπονητής της Καβάλας, κατέβασε μια κανονική 11άδα, με σύστημα επίσης 4-3-3 και τους Αμπντούν, Ονουάτσι, Νικουλάε στη γραμμή κρούσης. Ενισχυμένο ήταν και το κέντρο της ομάδας της Μακεδονίας, με τους Ντιέ, Καρντόσο σαν αμυντικούς μέσους και τον Ρίος σε λίγο πιο ελεύθερο ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 13′, με τον Αναστασάκο να μην μπορεί να νικήσει τον Βαγέχο στο τετ α τετ. Στο 21′ ο Αμπντούν “απάντησε” στις ευκαιρίες, με τον Ιτάνζ να σταματάει το πλασέ του και με τον Ατρόμητο να κυριαρχεί στα επόμενα λεπτά του πρώτου μέρους.

Στο 34′ και πάλι ο Αναστασάκος δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 38′ ο Καραλής έκανε το σουτ, αλλά δεν απείλησε τον Βαγέχο. Κόντρα στο ρυθμό, η Καβάλα “άγγιξε” το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Αμπντούν, ο οποίος, όμως, είδε και πάλι τον Ιτάνζ να του λέει “όχι” στο διαγώνιο σουτ από αριστερά στην περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Η έλλειψη ενδιαφέροντος επηρέασε τους ποδοσφαιριστές, όπως και οι γρήγορες αλλαγές των δύο τεχνικών, αλλά και ο ακόμη πιο βαρύς αγωνιστικός χώρος από τη συνεχή βροχόπτωση. Ο Ατρόμητος διατήρησε τα ηνία και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, με τις περισσότερες προσπάθειές του, ωστόσο, να σταματούν έξω από τα καρέ του Βαγέχο.

Οι Περιστεριώτες πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο και είχαν δύο καλές ευκαιρίες σε σουτ των Μπρίτο και Καραγκούνη, αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν στον κόσμο τους ακόμη μία χαρά. Όχι ότι οι οπαδοί του Ατρόμητου την είχαν… ανάγκη, καθώς η “δίψα” για τον τελικό, τους “ανάγκασε” να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά πριν τη λήξη για να αποθεώσουν τα ινδάλματά τους. Το ματς διακόπηκε για δύο λεπτά και όταν ξανάρχισε, το πιο σημαντικό γεγονός ήταν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σπάθα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

90’+2′: Λήξη του παιχνιδιού

88′: Το παιχνίδι άρχισε και πάλι

86′: Προσωρινή διακοπή του αγώνα λόγω εισβολής των οπαδών

80′: Μακρινό σουτ του Μπρίτο με τον Βαγέχο εκτός θέσης, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

76′: Διαγώνιο σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

74′: Κλείνει τις αλλαγές του και ο Δώνης, με τον Μπρίτο να αντικαθιστά τον Αναστασάκο

72′: Τελευταία αλλαγή για την Καβάλα, ο Τόμασιτς στη θέση του Ντουγκλάο

69′: Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Φαβάλι στη θέση του Τάτου

65′: Αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Αθανασίου αντί του Δάρλα

60′: Σέντρα του Οικονόμου και κεφαλιά του Νικουλάε, με την μπάλα να περνάει άουτ

56′: Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Βουτσίτσεβιτς να περνάει στη θέση του Ονουάτσι

54′: Κίτρινη κάρτα στον Σαμπού για φάουλ στον Νικουλάε

46′: Έναρξη του δεύτερου μέρους

45’+2′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45’+1′: Ευκαιρία για την Καβάλα, με τον Αμπντούν να βρίσκει τον Νικουλάε, που πλάσαρε από την περιοχή, με τον Ιτάνζ να μπλοκάρει την μπάλα

45′: Ένα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων

39′: Αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα, με τον Βλάχο να περνάει στη θέση του Περεϊρίνια

38′: Μετά από μπαλιά του Σκόνδρα και παρεμβολή του Σαρμιέντο, η μπάλα έφτασε στον Καραλή, ο οποίος γύρισε και έκανε το σουτ από θέση αριστερά στην περιοχή, αλλά δεν ανησύχησε τον Βαγέχο που μπλόκαρε

36′: Κίτρινη κάρτα στον Δάρλα για διαμαρτυρία

34′: Ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Σκόνδρα να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Αναστασάκο να πλασάρει άσχημα από πλεονεκτική θέση στην περιοχή

22′: Ο Σαρμιέντο βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με καλές προϋποθέσεις, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

21′: Ο Αμπντούν πήρε την μπάλα από το χώρο του κέντρου, κατέβηκε από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο πλασέ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Ιτάνζ, που μπλόκαρε την μπάλα

13′: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Αναστασάκο να ευνοείται από τις κόντρες και να βγαίνει τετ α τετ με τον Βαγέχο, που σταμάτησε με τα πόδια του πλασέ του Έλληνα επιθετικού από το ύψος του πέναλτι

1′: Έναρξη του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Δωδ/σου), Ζαρακοβίτης (Μεσσηνίας)
4ος: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Σαμπού, Ολιβέιρα, Δάρλας (65′ Αθανασίου), Σαρμιέντο, Τάτος (69′ Φαβάλι), Καραγκούνης, Μπάλλας, Καραλής, Αναστασάκος (74′ Μπρίτο)
Στον πάγκο: Μιχαηλίδης, Καμαρά, Νάστος, Μελισσάς

Καβάλα (Γιάννης Ματζουράκης): Βαγέχο, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Ντουγκλάο (72′ Τόμασιτς), Ντιέ, Καρντόσο, Περεϊρίνια (39′ Βλάχος), Αμπντούν, Ονουάτσι (56′ Βουτσίτσεβιτς), Νικουλάε, Ρίος
Στον πάγκο: Γκαλίνοβιτς, Ντικρόκ, Γιάννου, Καπνόπουλος