Με γκολ των Κανίς (πεν. 2'), Γρόσδη (44') και Ουρτάδο (51') ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε στον αγώνα ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Διαμαντόπουλος με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ Β’ καθώς επικράτησε 1-3 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα, στο ματς που άνοιξε την 4η αγωνιστική της Super League 2.

Αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα των Παπαβασιλείου-Ταξίδη στη 2η θέση της βαθμολογίας, μόλις έναν βαθμό πίσω από την ΑΕΛ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του «Δικεφάλου» καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε ανατροπή του Ουρτάδο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται – ετεροχρονισμένα – εντονότατα για τη συγκεκριμένη απόφαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κανίς κάνοντας το 0-1 από πολύ νωρίς.

Πάραυτα οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν ρυθμό, το… αντίθετο και στο 20′ άγγιξαν το 0-2 με τον Σμυρλή να εκτελεί και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Γιακουμή. Κάτι ανάλογο συνέβη κι ένα τέταρτο μετά όταν ο Παπαστεριανός έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας σε προσπάθεια του Ουρτάδο αλλά η… τρίτη ευκαιρία ήταν κι η…
«φαρμακερή».

Ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Γρόσδης, όντας εκτός περιοχής, έπιασε πάνω στην κίνηση ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Γιακουμή για το 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, ασκώντας πίεση ψηλά με τα οφέλη να έρχονται – και πάλι – γρήγορα. Μόλις στο 51′ ο Ουρτάδο επωφελήθηκε του λάθους της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έγραψε το 0-3
«τελειώνοντας» – ουσιαστικά το ματς. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γεωργιάδη ήταν να μειώσει στο 90′ με τον Διαμαντόπουλο για το τελικό 1-3.

Καμπανιακός (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Παπακωνσταντίνου (46′ Γαρύφαλλος), Έππας, Κολλαράς, Ν. Καθάριος (46′ Σαρβανίδης), Φροσύνης, Κωτσόπουλος (46′ Μανιός), Ντουμάνης (59′ Διαμαντόπουλος), Σέχου, Παπαστεριανός, Πέττας (59′ Π. Καθάριος).

ΠΑΟΚ Β (Παπαβασιλείου – Ταξίδης): Μοναστηρλής, Φίλων, Σινανάι, Λαγωνίδης, Κωττάς (78′ Ρουμιάντσεβ), Γρόσδης, Τσοπούρογλου (78′ Μπράντονιτς), Γκούμας (67′ Καλόγερος), Κανίς (83′ Αδάμ), Σμυρλής (67′ Τσαούσης), Ουρτάδο.Πρόγραμμα 4η αγωνιστική