Η Καλαμάτα πήρε τη νίκη 1-0 στο ντέρμπι της Πελοποννήσου με την Παναχαϊκή και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Γιώργος Παμλίδης σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Μέτριο θέαμα από τις δυο ομάδες με λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες. Νευρικότητα και ένταση στην αναμέτρηση από τους παίκτες τόσο του Νίκου Αναστόπουλου, όσο και του Σούλη Παπαδόπουλου.

Η Καλαμάτα πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη και έφτασε τους έντεκα βαθμούς. Η «Μαύρη Θύελλα» βρίσκεται στην τρίτη θέση του Β’ Ομίλου με έντεκα βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η Παναχαϊκή γνώρισε την τέταρτη φετινή της ήττα και έμεινε στους τρεις βαθμούς και στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.