«Ανατρεπτικός» Απόλλων στην Πάτρα!

Μεγάλη νίκη για την "ελαφρά ταξιαρχία" στην Πάτρα όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε με αυτογκολ του Βιτλή και στην επανάληψη ο Απόλλων σημείωσε τρία τέρματα με τους Ιρίτερ, Μπλάζιτς και Μαρκόφσκι που ήρθαν από τον πάγκο

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλων στην Αχαϊα και στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της 2ης επαγγελματικής κατηγορίας.

Αποκτά αξία το επίτευγμα της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου λόγω, κυρίως, της αντίδρασής της καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα αυτογκόλ του Βιτλή και με ένα εντυπωσιακό «ξύπνημά» της στο τελευταίο ημίωρο έφτασε στην νίκη – ανατροπής με σκορ 1-3

Το ματς μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά κύλησε με την Παναχαϊκή στο προσκήνιο και διάθεση να πιέσει.
Στο 37ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη – από πλάγια θέση – λίγο η τύχη, λίγο η κακή αντίδραση του τερματοφύλακα Αναγνωστόπουλου και του Βιτλή έφεραν τη μπάλα μάλλον απρόσμενα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.
Η «ελαφρά ταξιαρχία» έδειξε σφυγμό στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία, σε φάση διαρκείας, να ισοφαρίσει! Ο Βουό δεν μπόρεσε από το σημείο του πέναλτι να αποφύγει τον Σούλη ο οποίο στη συνέχεια απέκρουσε το σουτ του Καραγκούνη ενώ ακολούθησε άλλο ένα σουτ του Μπετινέλι εκτός εστίας.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με καλύτερη διάθεση χωρίς να αξιοποιήσουν τη ροή της αναμέτρησης.
Ο Απόλλων ρίσκαρε, ειδικά μετά την είσοδο των Μπλάζιτς, Ιριτέρ, βρίσκοντας ουσία από τους δύο παίκτες!
Στο 71ο λεπτό ο Βουό πέρασε στον Ιριτέρ κι αυτός πέτυχε το 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιριτέρ έστρωσε στον Μπλάζιτς προκειμένου αυτός με σουτ να φέρει την απόλυτη ανατροπή των δεδομένων!

Το ματς διεκόπη στο 80ο λεπτό και για 20-25 λεπτά λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος.
Στο ίδιο τέμπο, πάντως, κύλησε το παιχνίδι και μετά την αποκατάσταση της βλάβης με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά σε ένα ακόμη γκολ αλλά το σουτ του Ιριτέρ απέκρουσε δύσκολα ο Σούλης με τη μπάλα να βρίσκει κατόπιν το δοκάρι της Παναχαϊκής!
Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Μπετινέλι μπήκε μόνος στην μεγάλη περιοχή της Πατρινής ομάδας, ανατράπηκε από τον γκολκίπερ Σούλη  που αξιοποίησε ο Μάρκο Μαρκόφσκι διαμορφώνοντας το τελικό 1-3