Το εκπληκτικό γκολ του δηλωμένου οπαδού της Λιόν, Αντουάν Γκριζμάν, άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη της Ρεάλ Σοσιεδάδ επί των «λιονέ» στο «Ζερλάν» με 2-0, με τους Βάσκους να αποκτούν μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ισπανοί κυριάρχησαν από την αρχή και ήταν απλά καλύτεροι!

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα, αποτελεί το γεγονός πως οι Γάλλοι δημιουργούσαν δύσκολα φάσεις μπροστά από την εστία του Μπράβο, τη στιγμή που η Σοσιεδάδ, πετύχαινε γκολ με όποιον τρόπο ήθελε.

Το προειδοποιητικό μήνυμα ήρθε από τον Βέλα στο 11ο λεπτό, με τον Μεξικανό να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Λόπες.

Το 0-1 έγινε στο 17′. Ο Βέλα βρέθηκε αμαρκάριστος στο αριστερό άκρο της επίθεσης, σέντραρε και ο Γκριζμάν οριζοντιώθηκε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι.

Το 0-2, ήρθε στο καλύτερο σημείο για τους φιλοξενούμενους. Πέντε μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η… όρεξη της Λιόν για ανατροπή, κόπηκε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο.

Οι Βάσκοι άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα πέντε και έξι φορές στο κέντρο του γηπέδου, ο Θουρουτούθα τροφοδότησε τον Σεφέροβιτς που με ασύλληπτο αριστερό βολέ λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Λόπες γράφοντας το 0-2.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σημαδέψουν το οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο στο 66′, μετά από κεφαλιά του Γκοναλόν.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα του Αρασάτε, όταν ο Μπίσεβατς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75′.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λιόν: Λόπες, Μπεντιμό, Φοφανά, Γκρενιέ, Γκουργκίφ, Λακαζέτ, Λόπες, Μαλμπράνκ (58΄Μπαλουλί), Γκοναλόν, Μπενζιά (57΄Ντάνιτς)

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Μπράβο, Κ. Μαρτίνεθ, Μπεργκάρα, Ι. Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέλα, Πριέτο, Βέλα, Ζουρουτούθα (81΄Πάρντο), Κανταμούρο, Σεφέροβιτς (64΄Γκρανέρο), Γκριζμάν (70΄Κάστρο)