Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε δύο γκολ των Βαλβέρδε και Ασένσιο για τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Λειψία και έτσι σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε τη Λειψία στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι παρουσιάστηκε στο πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό, ενώ τις σπουδαιότερες ευκαιρίες δημιούργησε ο σύλλογος της Γερμανίας.

Αρχικά η Λειψία με πρωταγωνιστή τον Νκουνκού ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του 24χρονου Γάλλου, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδωσε παράβαση. Στο 21′ ο Φόρσμπεργκ απείλησε στην αντεπίθεση, στη συνέχεια ο Νκουνκού αστόχησε από θέση τετ-α-τετ με τον Κουρτουά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “μπλάνκος” χρειάστηκαν 11 λεπτά και δύο γκολ των Βαλβέρδε (80′) και Ασένσιο (90+1′) για τη δεύτερη νίκη στον όμιλο. Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στην πρώτη θέση, αφήνοντας τη Λειψία τελευταία και στο μηδέν.

Οι συνθέσεις

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλος Αντσελότι, 4-3-3):  Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Αλάμπα (81’ Μεντί), Μόντριτς (81’ Κρόος), Καμαβινγκά (63’ Ασένσιο), Τσουαμενί, Ροντρίγο (84’ Μαριάνο Ντίαθ), Βινίσιους (84’ Θεμπάγιος), Βαλβέρδε.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε, 4-2-3-1):  Γκουλάτσι, Ντιαλό, Ράουμ, Ορμπάν, Σιμακάν (74’ Χένρικς), Σλάγκερ, Αϊνταρά (74’ Καμπλ), Φόρζμπεργκ (81’ Πόουλσεν), Ενκουνκού, Σομποσλάι, Βέρνερ (81’ Αντρέ Σίλβα).