Σπάρτα Πράγας – Μάλμε 2-0: Επιστροφή στα… αστέρια (highlights)

Η Σπάρτα Πράγας μπηκε στη League Phase του Τσάμπιονς Λίγκ μετά από 19 χρόνια απουσίας

Η Σπάρτα έπαιξε με την φωτιά… αλλά τα κατάφερε. Η ομάδα της Τσεχίας με κορυφαίο τον Χαράσλιν, επικράτησε 2-0 της Μάλμε στον β΄ αγώνα των play offs και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στη League Phace της κορυφαίας διοργάνωσης, ενώ οι Σουηδοί θα περιοριστούν στη League Phace του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τρεις φάσεις, με τις δύο ομάδες να χάνουν από ένα πέναλτι.

Στο 18΄ οι γηπεδούχοι αστόχησαν από τα 11 μέτρα μετά την κακή εκτέλεση (άουτ) του Μπιρμάνσεβιτς και στο στο 26΄ σχεδόν ανάλογο σκηνικό από την άλλη όμως πλευρά. Ο Κρίστιανσεν ανέλαβε να εκτελέσει την αισχάτη των ποινών για την Σουηδική ομάδα, αλλά ο Βιντάλ έπεσε σωστά και απομάκρυνε στο σουτ του Κρίστιανσεν.

Στο 34΄ η Σπάρτα έχασε μία ακόμη απίστευτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Χαράσλιν αστόχησε μπροστά στην άδεια εστία.

Υποτονικά ήταν και τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την Σπάρτα πάντως να έχει τρεις σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει.

Η πρώτη ήταν στο 63΄ αλλά απο το τρομερό σουτ του Λάτσι η μπάλα έφυγε πολύ κοντά από τα δοκάρια του Ντάχλιν.
Τέσσερα λεπτά αργότερα από την… βολίδα του Χαράσλιν η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ σαϊντ και στο 72΄ από την εκτέλεση φάουλ του Κάινεν, ο Ντάχλιν είδε την.. στρογγυλή θεά να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Στο 80΄ οι γηπεδούχοι κερδίζουν ένα ακόμη πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Χαράσλιν δε θα αστοχήσει για να κάνει το 1-0.

Πέρασαν τρία λεπτά και ο σκόρερ γίνεται… δημιουργός. Ο Χαράσλιν δίνει έτοιμο γκολ στον Ραχμάνι που σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα των Τσέχων διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Σπάρτα Πράγας: Βίνταλ, Σόρενσεν, Πάνακ, Βίσνερ (69΄ Πρεσιάδο), Ρίνες, Βίτικ, Λάτσι, Χάρασλιν (88΄ Κρασνίκι), Κάιρινεν, Μπιρνμάσεβιτς, Ολατούνζι (69΄ Ραχμάνι)

Μάλμε: Ντάχλιν, Στρ. Λάρσεν, Γιάνσον, Ρέσλερ (73΄ Τάχα Άλι), Μπουσανέλο, Ζάλεστρομ, Ρίκς (58΄ Μποθεϊμ), Κρίστιανσεν (73΄Μπολίν), Πένια, Γιόνσεν (87΄ Λουκίλι), Τελίν