Ερυθρός Αστέρας – Μπόντο Γκλιμτ 2-0: “Μίλησε” η έδρα (highlights)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 2-0 την Μπόντο Γκλιμτ και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (έχασε 2-1) πέρασε στην League Phase του Champions League

Εκμεταλλευόμενος την “καυτή” του έδρα ο Ερυθρός Αστέρας, νίκησε 2-0 την Νορβηγική Μπόντο Γκλίμτ και πέρασε στην επόμενη φάση της κορυφαίας διοργάνωσης.

Οι Σκανδιναβοί που δεν απείλησαν σημαντικά τους αντιπάλους τους, θα συνεχίσουν στη League Phase του Europa League.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και άνοιξαν το σκορ στο 26΄ από τα έντεκα βήματα με εκτελεστή τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Ντουάρτε.

Τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλλειψε να διπλασιαστεί το σκορ, αλλά στάθηκε άτυχος ο Ολαγίνγκα καθώς από την κεφαλιά που επιχείρησε, η μπάλα άλλαξε πορεία από την παρέμβαση του Χάικιν, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε κόρνερ που εκτέλεσε ο Έλνσικ, ο προωθημένος Σπάγιτς σηκώθηκε πιο ψηλά απ΄ όλους, πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το 2-0.

Το κλάμα του γονατιστού Βλάνταν Μιλόγεβιτς – προπονητή των Σέρβων – στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο του “Μαρακανά” στο τέλος του αγώνα, είναι ίσως η πιο δυνατή εικόνα από την αναμέτρηση του Βελιγραδίου