Κλαμπ Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-3: Πέρασε με συνοπτικές διαδικασίες (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Σε θρίαμβο κατέληξε η βραδιά για τη Ντόρτμουντ που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κλαμπ Μπρίζ επικρατώντας 3-0

Με τον Τζόλη στην αρχική της ενδεκάδα, η Μπριζ υποδέχτηκε την Ντόρτμουντ σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα ξεχαστεί καθώς οι ομάδες πρόσεξαν κυρίως τα αμυντικά τους καθήκοντα με συνέπεια να είναι ελάχιστες οι φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες.

Παρ΄ όλα αυτά η Ντόρτμουντ ήταν… κυνική και με την βοήθεια από τον πάγκο (Γκίτενς, Γκιρασί) κατάφερε να φτάσει σε μια… επαγγελματική νίκη που θα της φανεί χρήσιμη για την συνέχεια της κορυφαίας διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που δημιούργησαν πρώτοι προϋποθέσεις δημιουργίας γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός γηπέδου μετά το διαγώνιο σουτ του Μάλεν.

Οι γηπεδούχοι συνήλθαν και στο 12΄ είχαν δοκάρι με τον Βέτλεσεν, ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Ντόρτμουντ απείλησε και πάλι αυτή τη φορά με τον Αντεγέμι που σημάδεψε την κλειστή γωνία, ο Μινιολέ ωστόσο σωστά τοποθετημένος απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Με τις φάσεις αυτές ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στην επανάληψη.

Στο 55΄ ο Βανάκεν αστοχεί από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ και στο 63΄ ο τερματοφύλακας της Γερμναικής ομάδας θα κάνει δύσκολη επέμβαση στο σουτ του Βέλτεσεν.

Το σκηνικό στη συνέχεια άλλαξε και σε αυτό βοήθησαν οι αλλαγές του Σαχίν που έριξε στον αγώνα τον Γκίτενς δίνοντας πνοή στην επιθετική γραμμή της ομάδας του.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 76΄ όταν από διαγώνια θέση σούταρε ο Γκίτενς, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων και κατέληξε στα δίχτυα του Μινιολέ για το 0-1.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του με το δεύτερο γκολ που πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε από τα 11 μέτρα ο Γκιρασί, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους “κιτρινόμαυρους”.

Μπριζ: Μινιολέ, Ορδόνιες, Ντε Κάιπερ, Μέχελε, Βέτλεσεν (Ταλμπί), Ονιεντικά, Νίλσoν (66΄ Φεράν), Τζόλης (85΄ Βερμάντ), Σβοκ Όλσεν, Βανάκεν, Σαις (71΄Σαβέ)

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ρίερσον, Σούλε, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαΐνι (59΄ Άντον), Τσαν, Μπραντ, Γκρος (68΄ Ενμεκά), Ζάμπιτσερ (68΄ Γκίτενς), Μάλεν (59΄ Γκιρασί), Αντεγέμι (89΄ Κόουτο)