Αταλάντα – Άρσεναλ 0-0: “Σουπίτσα” στο Μπέργκαμο (highlights)

Διστακτικές και επικεντρωμένες στο αμυντικό κομμάτι παρουσιάστηκαν η Αταλάντα και η Άρσεναλ στην πρεμιέρα τους στη League Phase του Champions League και το τελικό 0-0 στο Μπέργκαμο… εύκολα θα ξεχαστεί.

Λιγοστές οι φάσεις στο παιχνίδι, μοιρασμένη η κατοχή μπάλας, άνευρο ματς και πρωταγωνιστές οι δύο τερματοφύλακες στις στιγμές που χρειάστηκε να επέμβουν στο ματς.

Η Άρσεναλ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 13ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάκα και εξαιρετική επέμβαση του Καρνεσέκι, ενώ η Αταλάντα δεν σκόραρε λόγω… Ράγια.

Οι Ιταλοί κέρδισαν πέναλτι στο 48ο λεπτό μετά από ανατροπή του Έντερσον από τον Πάρτεϊ στην περιοχή της Άρσεναλ.

Ο Ρετέγκι ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο είδε τον Ράγια αρχικά να διώχνει τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης να κάνει νέα απίθανη επέμβαση στην κεφαλιά του παίκτη της Αταλάντα.

Στο 75ο λεπτό η Άρσεναλ βρέθηκε κοντά στο γκολ, ωστόσο ο Μαρτινέλι ήταν πολύ άστοχος στην προσπάθεια του.

Αταλάντα: Καρνεσέκι, Ντζιμσίτι, Χίεν, Κολάσινατς, Ζαπακόστα (70′ Μπελανόβα), Ντε Ρόουν, Έντερσον, Ρουγκέρι (89′ Πάσαλιτς), Ντε Κετέλερε (60′ Κουαδράδο), Ρετέγκι (70′ Ζανιόλο), Λούκμαν (89′ Σάμαρτζιτς)

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκαμπριέλ, Τίμπερ (73′ Καλαφιόρι), Ράις, Πάρτεϊ (57′ Ζορζίνιο), Χάβερτζ, Σάκα (73′ Στέρλινγκ), Ζεσούς (57′ Τροσάρ), Μαρτινέλι