Την “πλήγωσε” το δικό της παιδί…

Ούτε τώρα κατάφερε η Μάντσεστερ Σίτι να κάμψει την αντίσταση της Σέλτικ, η οποία έφυγε από το Μάντσεστερ με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Το κατάφερε έχοντας τη βοήθεια από έναν παίκτη της αγγλικής ομάδας.

Η Σέλτικ ήταν η πρώτη ομάδα που είχε “πληγώσει” φέτος τη Σίτι, αναγκάζοντας της στην απώλεια βαθμών στη Γλασκώβη και την “πλήγωσε” και στο ξεκίνημα του αγώνα στο Μάντσεστερ. Μάλιστα το έκανε με έναν παίκτη που ανήκει στην αγγλική ομάδα. Ο Ρόμπερτς εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη μεταβίβαση του Καμπαγιέρο, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με σουτ έκανε το 1-0 μόλις στο 5′.

Η απάντηση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν άργησε να έρθει. Τρία λεπτά αργότερα ο Νολίτο έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Ινεάτσο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με σουτ έφερε το ματς στα ίσια πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι παρέμεινε ανοικτό, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα ένα γκολ. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Σέλτικ αποχαιρετά το Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας στερήσει τη νίκη δύο φορές από τη Σίτι, ενώ η τελευταία σταμάτησε στους 9 βαθμούς τερματίζοντας στη δεύτερη θέση.