Η Μπάγερν επικράτησε στο Μόναχο της Τσέλσι με 4-1 και πήρε την πρόκριση για το Final 8 της Πορτογαλίας όπου θ’ αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Οι Βαυαροί δεν συνάντησαν προβλήματα και μετά το 0-3 του Λονδίνου, απέκλεισαν εύκολα και χαλαρά την Τσέλσι με νέα νίκη στην «Αλιάνζ Αρίνα».
Η Μπάγερν έκοψε κάθε ελπίδα και σκέψη των Λονδρέζων για ανατροπή, πολύ νωρίς.

Ήταν το 7ο λεπτό όταν ο Λεβαντόφσκι μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Γκνάμπρι, ο Καμπαγέρο τον ανέτρεψε και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.
Χρειάστηκε να περάσουν λίγα δευτερόλεπτα μιας και ο βοηθός είχε σηκώσει κακώς την σημαία του για οφσάϊντ.
Το VAR διόρθωσε την απόφαση και στο 9’ ο Λεβαντόφσκι με το 9ο φετινό του γκολ στη διοργάνωση έκανε το 1-0.

Στο 14’ καλό σουτ του Μίλερ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καμπαγέρο.
Η Μπάγερν σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 24ο.
Αυτή την φορά ο Λεβαντόφσκι προτίμησε να πασάρει.

Ο Πολωνός, κινήθηκε όμορφα έξω από την περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Πέρισιτς που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 των Βαυαρών.
Στο 28’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Οντόϊ, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάϊντ ο Έϊμπραχαμ.

Οι Λονδρέζοι στο 44’ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, όταν μετά από σουτ του Έμερσον ο Νόϊερ δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ντάνι Έϊμπραχαμ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πάντως το παιχνίδι.
Στο 61΄ο Μίλερ δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Ντέϊβις.

Ένα σουτ του Τζέίμς στο 73’ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Νόϊερ.

Στο 76ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι σέντραρε και ο Τολισό αφύλακτος  στην καρδιά της περιοχής δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.
Στο 83ο λεπτό ο Οντριοθόλα έβγαλε ιδανική σέντρα από τα δεξιά και ο Λεβαντόφσκι με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Καμπαγέρο για το τελικό 4-1.