ΠΑΟΚ: Νίκη για την Μπενφίκα (2-1) στο φιλικό με Μπράγκα

Η Μπενφίκα, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Champions League, με δύο γκολ στο β' μέρος ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 από το ημίχρονο και νίκησε την Μπράγκα με 2-1

Με δύο γκολ του Βινίσιους στο β’ μέρος, η Μπενφίκα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ από το πρώτο μέρος και νίκησε την Μπράγκα με 2-1

Το φιλικό παιχνίδι έγινε στο “Ντα Λουζ”.

Η Μπράγκα προηγήθηκε με 1-0 στο 30′ με τον Παουλίνιο και το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο β’ μέρος ο Βινίσιους έκανε το 1-1 στο 56′ και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 στο 90’+3′, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας της Μπράγκα.

Για την Μπενφίκα στο 7′ ο Πίζι είχε δοκάρι

Ο Ζέσους προτίμησε για την Μπενφίκα το 4-2-3-1.

Στην εστία ήταν ο Βλαχοδήμος. Ζιλμπέρτο και Ταβάρες ήταν δεξιά και αριστερά στα άκρα της άμυνας. Οι Φέρο και Αντρέ Αλμέιδα ήταν στο κέντρο των μετόπισθεν.

Βάιγκλ και Τααράμπτ ήταν δίδυμο αμυντικών μέσων. Ο Eβερτον άρχισε από τα αριστερά και ο Ράφα Σίλβα από τα δεξιά.

Ο Πίζιήταν πίσω από τον Βινίσιους που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Η Μπενφίκα αγωνίστηκε χωρίς τους διεθνείς, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνγκεν, Βάλντσμιντ, Σεφέροβιτς, Φλορεντίνο, Ζότα, Τόμας Ταβάρες και Ζβίλαρ.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (65′ Ζοάο Φερέιρα), Αντρέ Αλμέιδα, Φέρο, Νούνο Ταβάρες (75′ Γκάμπριελ), Βάιγκλ (75′ Σέρβι), Τααράμπτ, Πίζι (79′ Τσικίνιο), Εβερτον (65′ Πεδρίνιο), Ράφα Σίλβα (65′ Ντιόγκο Γκονσάλβες), Βινίσιους.

Μπορείτε να δείτε εδώ, στην επίσημη ιστοσελίδα της Μπενφίκα, τα videos με τα τρία γκολ του παιχνιδιού και το δοκάρι της Μπενφίκα