Χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους Ουντινέζε και Μπράγκα. Οι Πορτογάλοι τελικά αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και πανηγύρισαν την πρόκριση για τους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 25′ ο Αρμέρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, καθώς την προηγούμενη βδομάδα στην Πορτογαλία η Ουντινέζε είχε φύγει με την ισοπαλία (1-1). Ωστόσο οι Πορτογάλοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και στο 71′ ο Μίκαελ έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Ο Μαϊκοσουέλ αποδείχθηκε ο μοιραίος παίκτης για την Ουντινέζε, καθώς προσπάθησε να σκάψει την μπάλα στο κέντρο της εστίας, αλλά ο γκολκίπερ της Μπράγκα κατάλαβε την πρόθεση του αντιπάλου του και μπλόκαρε την μπάλα. Οι υπόλοιποι παίκτες βρήκαν δίχτυα, με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι να περάσουν στους ομίλους.