Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει αρκετά γκολ, Ισπανία και Πορτογαλία έμειναν στο μηδέν στην Μαδρίτη, στο τελευταίο τους φιλικό πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Τόσο ο Λουίς Ενρίκε όσο και ο Φερνάντο Σάντος εμπιστεύτηκαν το 4-3-3, με τους Ισπανούς να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης και να χάνουν ευκαιρίες κυρίως με τον Τόρες που ξεκίνησε στ’ αριστερά του Μοράτα στην επίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρο ότι οι Πορτογάλοι είχαν πρόβλημα στο να “χτίσουν” επιθέσεις με τον Σιμόν που ξεκίνησε κάτω από τα ισπανικά δοκάρια να έχει εύκολο βράδυ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχαναν τις ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα. Μοιραίος ο Μοράτα, που πέταξε στα σκουπίδια τουλάχιστον 2 καλές στιγμές για τη Ρόχα.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τους 2 προπονητές να προβληματίζονται για διαφορετικούς λόγους. Ο Ενρίκε για την αστοχία των επιθετικών του και ο Σάντος για την έλλειψη δημιουργίας.