Η Αυστρία καθάρισε το φιλικό παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με δύο μαζεμένα γκολ. Ανέτοιμοι έδειξαν οι Σέρβοι που με τόση ποιότητα θα συνέλθουν.

Με φόρα μπήκε η φορμαρισμένη Αυστρία στο Έρνστ Χάπελ της Βιέννης και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε 2 λεπτά. Ο Πάτρικ Βίμερ άνοιξε το σκορ μετά από την ασίστ του Μπαουμγκάρτνερ (1-0, 10ο λεπτό) και λίγο αργότερα ο δημιουργός έγινε σκόρερ και ο μέσος της Λειψίας ανέβασε το δείκτη του σκορ (2-0, 12ο λεπτό).

Η Σερβία που έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει με τον Τάντιτς στο 16ο λεπτό, κατόρθωσε να σκοράρει και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τον Πάβλοβιτς (2-1, 35ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία άλλαξε αγωνιστική συμπεριφορά, είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και το 2-1 παρέμεινε δίκαια μέχρι το τέλος. Η Αυστρία παίζει φιλικό με την Ελβετία (8/6) και η Σερβία με τη Σουηδία (8/6), λίγο πριν ταξιδέψουν για τη Γερμανία για το Euro.