Η Σουηδία είχε κατοχή μπάλας, σχεδόν τριπλάσιες τελικές και 10 κόρνερ έναντι κανενός, αλλά η Σερβία με κυνισμό έδειξε έτοιμη για το EURO επικρατώντας 0-3.

Οι γηπεδούχοι με Ελίασον και Ελάνγκα έφταναν εύκολα στην περιοχή του Ράικοβιτς, αλλά είχαν θέμα στην τελική τους προσπάθεια. Στο 18′ ο Ζίφκοβιτς σέρβιρε στον ξεχασμένο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κι αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ με το κεφάλι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι ενδιαφέρον έκτοτε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η έλευση του Ίσακ από τον πάγκο έδωσε πνοή στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Ράικοβιτς ήταν εκεί. Στο 60′ μάλιστα ο Μίτροβιτς έδειξε γιατί είναι κίλερ στην περιοχή και με φοβερό ξεπέταγμα έγραψε το 0-2. 10 λεπτά αργότερα ο Τάντιτς εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία στη σουηδική άμυνα και έκανε 3 τα τέρματα των Σέρβων.

Όσο κι αν προσπάθησαν Ίσακ, Χολμ και Σβέντμπεργκ το σκορ δεν άλλαξε με τους Σέρβους να δείχνουν έτοιμοι για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και τους Σουηδούς να ψάχνονται.