Η Πορτογαλία με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο νίκησε με 3-0 στο «Μουνισιπάλ Αβέιρο» την Δημοκρατία της Ιρλανδίας, σε διεθνές φιλικό αγώνα.

Ο CR7 δεν καταλαβαίνει ούτε από φιλικά, ούτε από επίσημα ματς. Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έβαλε δύο γκολ, αμφότερα στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα ένα «ποίημα» με το αριστερό στο «παραθυράκι» του Κέλεχερ στο 50’ κι ένα ακόμη στο 60’ με σουτ στην κίνηση.

Επιπρόσθετα είχε κι εκτέλεση φάουλ στο 22’ στο δοκάρι.

Η Πορτογαλία έδειξε πάντως βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά, έστω κι αν η Ιρλανδία δεν είναι και…φόβητρο και πηγαίνει αν μη τι άλλο στα γήπεδα της Γερμανίας ως ένα από τα φαβορί.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ένα πιο συγκρατημένο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 18’ με σουτ του Ζοάο Φέλιξ.