Αφορμή τα παράπονα για την διαιτησία στους ομίλους.

Μετά τους δύο πρώτους διαιτητές και δύο βοηθούς, η UEFA αποφάσισε να “κόψει” και τον Ντάνι Μάκελι από την ομάδα διαιτητών των νοκ άουτ του Euro 2024.

Ο Ολλανδός ρέφερι δεν θα σφυρίξει άλλο παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά από τα παράπονα για την διαιτησία στα δύο παιχνίδια του. Το Γερμανία-Ουγγαρία 2-0 για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου και το Κροατία-Ιταλία για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Η “σκουάντρα ατζούρα” είχε ισοφαρίσει στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1 με τον Τζακάνι, απόφαση που δημιούργησε σάλο στο κροατικό στρατόπεδο.

“Δεν ξέρω πώς ο διαιτητής βρήκε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις”, είχε δηλώσει στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς ο Μόντριτς, με τον Μάκελι να μπαίνει και στο στόχαστρο των Ούγγρων για το γκολ του Γκιουντογκάν με το οποίο η Γερμανία έκανε το 2-0 κόντρα στους Μαγυάρους, για το οποίο υποστήριζαν πως είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του σκόρερ.