Ισπανία-Γαλλία 2-1: Με μαγικό Γιαμάλ γράφει ιστορία… (highlights)

Η υπέροχη Ισπανία τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό της 14ης Ιουλίου στο Βερολίνο μετά το 2-1 με αντίπαλο τη νωθρή και άτολμη Γαλλία στον εκπληκτικό ημιτελικό του Μονάχου. Ανατροπή σε τέσσερα λεπτά για την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε. Νεότερος σκόρερ στην ιστορία του Euro με γκολάρα ο Γιαμάλ!

Η ομάδα του Ντεσάν άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Κολό Μουανί (σκόρερ σε ημιτελικό και το 2022 στο Κατάρ) με κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Εμπαπέ, πρώτο γκολ για τους «μπλε» στο τουρνουά σε ροή αγώνα! Η Ισπανία ισοφάρισε 1-1 με φοβερό σουτ του Γιαμάλ από τα 25 μέτρα στο 21’ (ο νεότερος σκόρερ σε ηλικία 16 ετών!) και προηγήθηκε 2-1 μετά από ωραία προσπάθεια και σουτ του πρώτου σκόρερ της ομάδας του Ντε Λα Φουέντε στο Euro, Όλμο στο 25’ για να ολοκληρώσει εντυπωσιακή ανατροπή σε τέσσερα λεπτά σε πρώτο ημίχρονο με καταπληκτικό ρυθμό στον ημιτελικό (56-44% κατοχή η Ισπανία, 5-3 τελικές, 2-1 στην εστία).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η φουριόζα Γαλλία αντέδρασε και απείλησε κυρίως από αέρος με τον Ουπαμεκανό στις στατικές φάσεις και με τον Εμπαπέ στο 86′, αλλά δυσκολεύτηκε στη δημιουργία παρά τις αλλαγές του Ντεσάν με Μπαρκολά, Γκριεζμάν και Καμαβινγκά, απέναντι στην ποιοτική Ισπανία που κράτησε αμυντικά με εξαιρειτκή τακτική συνέπεια και απείλησε στην κόντρα με τον Γιαμάλ στο 82΄.

Έδρα: «Αλιάνζ Αρένα» (70.000)
Πόλη: Μόναχο
Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβένος)
Ισπανία (4-3-3, Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Νάβας, Νάτσο, Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Όλμο, Ρουίθ, Γιαμάλ, Μοράτα, Γουίλιαμς
Γαλλία (4-3-3, Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ, Εμπαπέ, Μουανί