Φιορεντίνα: Γλίτωσε στα πέναλτι!

Η Φιορεντίνα, κέρδισε 5-4 στα πέναλτι στην έδρα της Ακαντέμια Πούσκας, και προκρίθηκε στην League Phase του Conference League!

H φιναλίστ των δύο προηγούμενων ετών, έδειχνε ότι θα ξεπερνούσε το κάζο του 3-3 στην έδρα της απέναντι στους Ούγγρους, καθώς στο 59ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Κεν.

Στο 90ό λεπτό όμως, τα πράγματα στράβωσαν για τους «βιόλα», καθώς ο Ρανιέρι έκανε πέναλτι στον Κόλεϊ και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Νάγκι ισοφάρισε από τη βούλα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τους φιλοξενούμενους στο 98′, όταν ο Κομούτσο (είχε μπει αλλαγή στο β’), αποβλήθηκε και αυτός με δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα!

Tελικά, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί που οι «βιόλα» ευστόχησαν σε πέντε εκτελέσεις και ο Σόλνοκι ήταν ο μοιραίος των γηπεδούχων!