Η εικόνα των αγώνων των 19:45!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των απογευματινών αγώνων:

Φερεντσβάρος – Τότεναμ 1-2 (90΄ Βάργκας/23΄ Σαρ, 86΄ Τζόνσον)

“Ίδρωσαν” οι παίκτες του Ποστέκογλου μέχρι να περάσουν από την έδρα της Φερεντσβάρος. Η Τότεναμ προηγήθηκε νωρίς, αλλά το γκολ του Τζόνσον τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα “σφράγισε” τη νίκη των φιλοξενούμενων οι οποίοι στο τέλος λαχτάρησαν με το γκολ του Βάργκας

Λάτσιο – Νις 4-1 (20΄ Πέδρο, 35΄ και 53΄ Καστεγιάνος, 67΄ πεν. Τζακάνι/41΄ Μπογκά)

Με τον Χρήστο Μανδά κάτω από τα δοκάρια της, η Λάτσιο κατάφερε να περάσει ευκολότερα του αναμενόμενου το εμπόδιο της Νίς. Ο αγώνα του Ολίμπικο, διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες καθώς στην “αιώνια πόλη” έβρεχε καταρρακτωδώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του εννενηντάλεπτου

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μίντιλαντ 0-2 (39΄ Φρανκουλίνο, 89΄ Τσιλουφιά)

Στο ουδέτερο γήπεδο του Βελιγραδίου “Στάντιον Παρτιζάνα”, η Μακάμπι γνώρισε την δεύτερη ήττα της στη League Phase του Europa League, από την πεισμωμένη Μίντιλαντ που έψαχνε το τρίποντο προκειμένου να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Καραμπάκ – Μάλμε 1-2 (15΄ Ζουνίνιο/19΄ και 47΄ Μποτχαϊμ)

Η ομάδα της Σουηδίας βρέθηκε να χάνει νωρίς στον αγώνα, αλλά η αντίδραση της ήταν άμεση και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση καταντώντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής του αγώνα, ο έλληνας Τάσος Παπαπέτρου με βοηθούς τους Πετρόπουλο, Απτόσογλου και 4ος ο Τσακαλίδης

Σοσιεδάδ – Άντερλεχτ 1-2 (5΄ Πάμπλο Μαρίν/29΄ Βάσκες, 40΄ Λεόνι)

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε, αλλά πολύ γρήγορα οι Βέλγοι ισορρόπησαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα πριν την λήξη του ημιχρόνου διπλασιάζοντας τις νίκες τους στην διοργάνωση

Ρίγας – Γαλατασαραϊ 2-2 (12΄ Ικανουνίεκς, 54΄ Οντισχάρια/12΄ Μέρτενς, 38΄ Ακγκούν)

Πολύ νωρίς προηγήθηκε με 2-0 η Τούρκικη ομάδα, αλλά η Ρίγας επέμεινε και τελικά κατάφερε να φύγει από το γήπεδο με τον βαθμό της ισοπαλίας

Σλάβια Πρ. – Άγιαξ 1-1 (67΄ Τσόρι/18΄ πεν. Φαν Ντε Μπούμεν)

Πολύ κοντά στη νίκη έφτασε ο Άγιαξ αλλά οι γηπεδούχοι είχαν… άλλα σχέδια, καθώς κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Ζαφείρης πέρασε αλλαγή στο 76΄ για την ομάδα των γηπεδούχων

Ο “Αίαντας” έμεινε με παίκτη λιγότερο από τον 75΄, λογω της αποβολής του Μπαας με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Χοφενχαϊμ – Ντ. Κιέβου 2-0 (22΄, 59΄ Χλόζεκ)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Χοφενχαϊμ, πέρασε το εμπόδιο της Ντιναμό Κιέβου που γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.