Η Σεβίλλη νίκησε με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "RheinEnergieSTADION" της Κολωνίας και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League.

Η Σεβίλλη νίκησε με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο RheinEnergieSTADION της Κολωνίας και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League.

Αυτός θα είναι ο έκτος ευρωπαϊκός τελικός για την Ισπανική ομάδα που έχει στην κατοχή της πέντε τίτλους Europa League.

Μπορεί η Γιουνάιτεντ να είχε σωρεία ευκαιριών δεν σκόραρε όμως και το πλήρωσε.
Κορυφαίος για την Σεβίλλη ο τερματοφύλακας της Μπόνο, που έκανε πολλές και σημαντικές επεμβάσεις.
Η Μάντσεστερ άνοιξε νωρίς το σκορ κερδίζοντας πέναλτι.

Στο 7’ ο Μαρσιάλ έβγαλε ωραία πάσα στον Ράσφορντ ο οποίος ανατράπηκε από τον Ντιέγκο Κάρλος.
Ο Μπρούνο Φερνάντεζ στο 9’ με πολύ όμορφη εκτέλεση νίκησε τον Μπόνο για το 1-0 των «μπέμπηδων».
Στο 14’ ο Φρεντ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του πήγε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Η Σεβίλλη απείλησε στο 16’ με σουτ του Οκάμπος που απομάκρυνε με τις γροθιές ο Ντε Χέα, αλλά δέκα λεπτά μετά έφτασε στην ισοφάριση.
Στο 26ο λεπτό ο Οκάμπος έφυγε από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, ο Ρεγκιλόν την «τσίμπησε» όσο χρειάζονταν για να φτάσει στον Σούσο που με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 33’ η Γιουνάιτεντ έχασε σπουδαία ευκαιρία με σουτ του Μαρσιάλ από καλή θέση να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπόνο.
Στο 39’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ απομάκρυνε δύσκολα ο Μπόνο, που έκανε το ίδιο και στο 45’+1 σε σουτ του Μπρούνο Φερνάντεζ.
Στην επανάληψη ο Μπόνο είπε όχι σε τετ-α-τετ με τον Γκρίνγουντ στο 46’ και στο 53’ δύο φορές μάλιστα στον Μαρσιάλ!!!!!

Και μετά το «έγκλημα» ήρθε η «τιμωρία» για την Γιουνάϊτεντ.

Στο 78ο λεπτό ο Χεσούς Νάβας έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και μετά από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Γιουνάιτεντ, ο Λιουκ ντε Γιονγκ με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.