Ολυμπιακός – Νόβι Μπέογκραντ 9-6: Με νίκη έκλεισε η σεζόν

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-6 της Νόβι Μπέογκραντ και κατέκτησε την 3η θέση στο LEN Champions League

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στην άμυνα, οι Πειραιώτες, επικράτησαν άνετα με 9-6 της πρωταθλήτριας Σερβίας, Νόβι Μπέογκραντ στον μικρό τελικό του LEN Champions League,

O Γιάννης Φουντούλης με τρία τέρματα,αλλά και με πολύτιμες βοήθειες ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ εξίσου καλή εμφάνιση έκανε και ο Μάρκο Μπίγιατς, που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, κατεβάζοντας τα ρολά της ελληνικής ομάδας.

Ισορροπημένος ήταν αρχικά ο αγώνας, με τις ομάδες να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις συνθήκες που είχαν με παίκτη παραπάνω.

Ωστόσο, από τα μέσα του οκταλέπτου και μετά, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές», ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και με τα γκολ των Γεννηδουνιά (2), Δήμου και Γκίλλα μέσα σε ένα 4λεπτο, έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενος με 4-1.

Στη δεύτερη περίοδο, με δύο εκτελέσεις πέναλτι του Μίλος Τσουκ, η Νόβι Μπέογκραντ μείωσε σε 4-3, αλλά ο Φουντούλης με ωραίο σουτ από τα έξι μέτρα έκανε το 5-3.

Λίγο αργότερα ο Βάμος έστειλε και πάλι τους Πειραιώτες στο +3 (6-3) και ο Φουντούλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 7-3 στο 12′.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, πρωταγωνίστησαν οι άμυνες και οι δύο τερματοφύλακες, Μάρκο Μπίγιατς και Λαζάρ Ντομποζάλοφ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε για δεύτερο οκτάλεπτο να κρατήσει τη Νόβι Μπέογκραντ στο ένα γκολ, πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη και την τρίτη θέση του Champions League με το τελικό 9-6.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 1-1, 1-1