Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Swiss Open στο Γκστάαντ κάνοντας μεγάλη ανατροπή, την οποία για να φέρουν εις πέρας χρειάστηκαν να σώσουν τρία match point.

Μετά από μάχη 85 λεπτών, τα αδέρφια Τσιτσιπά λύγισαν τους Νικολάς Μπαριέντος/Λουκ Τζόνσον με 4-6, 6-3, 14-12 στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση και θα περιμένουν τώρα τους νικητές του αγώνα Μπορτολέτι/Ρόμιος-Μπέγκεμαν/Κορνέα.

Στέφανος και Πέτρος ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο σετ, μετά την απώλεια του πρώτου, ισοφαρίζοντας σχετικά εύκολα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ έχασαν δύο φορές το προβάδισμα με μίνι μπρέικ και χρειάστηκε να σώσουν τρία ματς πόιντ των αντιπάλων τους (που στο ένα είχαν και το σερβίς) , για να φτάσουν τελικά στο καθοριστικό μίνι μπρέικ στο 12-12, το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να σερβίρουν για τη νίκη στο δεύτερο ματς πόιντ τους.

O Στέφανος να υπενθυμίσουμε ότι παίζει και στα μονά του Γκστάαντ (ATP 250), όπου αύριο (17/07) κάνει πρεμιέρα.